Bol Vitaminli Brokoli Çorbası Nasıl Hazırlanır?

Bol Vitaminli Brokoli Çorbası Nasıl Hazırlanır - Bol Vitaminli Brokoli Çorbası Nasıl Hazırlanır?

Brokolinin Alkali Değeri

Brokoli en alkali sebzelerden biridir. Yani 0-17 arasındaki asidite skalasında brokoli 6.cı seviyededir. Dolayısıyla insan vücuduna çok yararlıdır. Normalde alkali açısından bakıldığında birçok sebze ve meyve tek başına tüketilemez aksi takdirde sindirimde, metabolizmada ya da kısacası yediğiniz besinin enerjiye dönüşmesinde bir takım komplikeler yaşanılır. Fakat brokolinin asidite seviyesi uygun olduğundan tek başına tüketilmesinde bi sakınca yoktur. Çorba yapımında da çok rahat kullanılabilir.

Brokoli Çorbasında Ki Püf Noktalar

Çorbayı yapmaya başlamadan öncelikle brokolinin güzel yıkanmış olması önemlidir. Yıkandıktan sonra temiz suyla tencereye kesilmiş bi şekilde konur ve kaynamaya bırakılır. Aşağı yukarı 15 dakikada kaynar fakat çorba yapımı için biraz daha kaynatılması çok önemlidir çünkü mutfak robotundan geçirilmesi için brokolinin yumuşak olması gerekmektedir.

Kaynamaya bırakıldığında içine yarım limon sıkılır ve yarın çay kaşığı karabiber eklenir. Bu brokolinin suyuna tat verecektir. Daha sonra brokoli kaynadıktan sonra kesinlikle suyu atılmamalıdır. Bu sebze suyunda bir sürü vitaminler ve mineraller bulunmaktadır. Ayrıca vitamin B ve C açısından çok zengindir. Asıl püf nokta bir sebzenin olabildiğince az pişmiş olmasıdır. Bu açıdan bol vitaminli yemek yapmak isteyenler gerek brokoli olsun gerek başka sebzeler, olabildiğince az pişmiş ya da mümkünse çiğ tüketilmelidir.

Malzemeler

  1. brokoli
  2. yarım limon
  3. karabiber
  4. brokoli suyu
  5. isteğe göre kıyılmış çiğ sarımsak
  6. blender

Yapılışı

Brokoli öncelikle yıkanır ve temiz suyla birlikte derin bir tencereye alınır. 10-15 dakika kaynatıldıktan sonra bir 10 dakika kadar daha kaynatılır ve yumuşadığından emin olunur. İçine karabiber ve limon eklenir ve karıştırılır. Piştikten sonra suyu atılmadan birlikte el blenderı ile parçalanır ve pürüzsüz çorba haline getirilir. Altını kısarak biraz tuz ilave edilir ve isteğe göre çiğ ve doğranmış sarımsakla servis edilir. (Çiğ sarımsakta pişmiş/kızartılmış sarımsaktan daha çok vitamin bulunduğundan böyle yenmesi daha sağlıklıdır).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here