FreeDOS Nedir, Nasıl İşletim Sistemi Kurulur?

0
241

FreeDOS nedir, Nasıl İşletim Sistemi Kurulur?

Yeni bir bilgisayar almaya karar verdiğimiz de özelliklerine bakarken FreeDos herkesin dikkatini çekmiştir. Bu makalemizde sizlere FreeDos hakkında merak edilen tüm sorulara cevap vereceğiz.

FreeDOS Nedir?

Sabit Diskinde herhangi bir işletim sistemi yüklü olmayan bilgisayarlarda bulunan GNU (Genel Kamu Lisansı) kapsamında açık kaynaklı gelişmiş bir DOS tabanlı işletim sistemidir.

FreeDOS yüklü bilgisayarlar; serbest piyasada satılan her bir kişisel bilgisayarın üstünde Microsoft İşletim sistemi (Windows 7 / 8 / 10 gibi ) kurulu olarak satılması, rekabet kurulu’nun kararlarına ve rekabet anlayışına uymadığı için, rakip ürünlerin de (Linux vs.)kullanıcılarına ulaşabilmesi için yada elinde kurumsal anlaşması olan ve / veya elinde FPP ( kutu ) lisansı olan Microsoft müşterilerinin tekrar lisans ücreti ödememesi için üretilen ve satılan ürünlerdir.

FreeDOS Bir bilgisayar satın aldığında bilgisayarı çalıştırdığınızda karşınıza çıkacak ekran görüntüsü olacaktır.

FreeDOS nedir Nasıl İşletim Sistemi Kurulur - FreeDOS Nedir, Nasıl İşletim Sistemi Kurulur?
FreeDOS bilgisayara işletim sistemi nasıl kurulur;

Bilgisayarda herhangi işletim sistemi yüklü değilse yani yukarıdaki ekran çıkıyorsa işletim sistemi yüklemek için şu adımlar izlenmelidir.

1. Bilgisayarın BIOS ekranından Boot Device (yani bilgisayarın işletim sistemini algılayabileceği ilk aygıt) ayarı yapılır. Bunu bilgisayar ilk açılışta F2 tuşu ile (Bazı bilgisayarlarda F10 ya da F12 de olabiliyor , gerekirse F tuşlarını tek tek deneyerek aşağıdaki mavi ekrana ulaşın).

Yukarıdaki BIOS (genelde mavi bir ekran görüntüsü olur) ekranından “Boot” sekmesini seçerek 1st Boot Device (Birincil önyükleme aygıtı ) seçeneğini CD / DVD yada USB ile yükleyecekseniz Removable Device olarak seçin.

2. Eğer orjinal bir Windows CD / DVD sine sahipseniz bunu optik okuyucuya yerleştirerek bilgisayarınızı çalıştırın.

Bilgisayar optik okuyucuya (CD/DVD ROM) yerleştirdiğiniz bu medyayı otomatik algılayarak ön yüklemeyi başlatacaktır.

Bundan sonrasında Windows sizi “ileri > ” yönergeleri ile yönlendirecektir.

En sonunda Windows işletim sistemi kurulduğunda windows un masaüstü ekran görüntüsü gelecektir. Buraya kadar gelmeyi başardıysanız Windows işletim sistemini kurmuşsunuz demektir.

3. Son olarak kurduğunuz işletim sisteminin üzerinde bilgisayarınızda bulunan parçaların (ekran kartı, ses kartı vs.) doğru çalışabilmeleri için bunların sürücülerini de yüklemeniz gerekiyor.

Eğer aldığınız bilgisayar ile birlikte yüklediğiniz işletim sistemine ait Driver CD si çıktıysa sürücüleri buradan yükleyebilirsiniz, eğen çıkmadıysa çünkü bazı bilgisayar üreticisi markalar bu cd yi koyma zahmetinde bulunmuyolar, bu durumda yapmanız gereken bu bilgisayar modeline ait bütün sürücüleri ilgili markanın (ASUS, DELL, LENOVO vs.) resmi web sitesinden tek tek indirmeniz ve o şekilde kurmanız gerekiyor.

Özellikle size tavsiyemiz ekran kartı sürücüsünü en güncel sürümünü indirip o şekilde yüklemeniz.

İşletim Sistemi Kurmamız İçin Gerekenler ;
Öncelikle ; Windows 10 ISO dosyası
8+ GB kapasiteli USB Bellek
Ve Rufus programı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz