Uçak Korkusu Nedir? Uçaktan Neden Korkulur?

0
304

Her ne kadar uçak yolculuğu en güvenli yolculuk çeşitlerinden bir tanesi olsa da insanları bu duruma inandırmak için bazen kelimeler yetersiz kalabiliyor. Uçak korkusu için yapılması gereken psikolojik olarak da insanın kendisini uçak yolculuğuna hazırlayabilmesi.

ucak01 - Uçak Korkusu Nedir? Uçaktan Neden Korkulur?

Uçaklar hakkında teknik bilgi sahibi olmayan insanların uçmaktan korkmaları da oldukça doğal. Pek çok insan uçakların havada kaldıkları sürece pilotlar tarafından elle kontrol edildiklerini düşünürler. Oysa ki uçaklar havalandıktan ve belli bir irtifaya geldikten sonra tamamen bilgisayar kontrollü olarak ve sıfır hata payı ile uçarlar. Bu süre inişe kadar devam eder. Hatta bazı zorlu hava şartlarında uçakların kendi kendilerine inmesi bile mümkündür.

Uçaklar, arabalar gibi değildir. Uçak herhangi bir arıza ile karşılaştığında düşmez. Hatta tek motorla bile uçmaya devam edebilir. Ortaya çıkan arızayı bilgisayar sistemi pilota hemen aktarır. Bir uçak kazasının meydana gelebilmesi için pek çok etkenin aynı anda gerçekleşmesi gerekmektedir. Yollarda meydana gelen araba kazaları, uçak kazalarına göre çok çok daha fazladır.

Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Uçak korkusu, korkunun boyutuna bağlı olarak kişinin kendisi tarafından üstesinden gelinebileceği gibi bir psikolojik destek almak da gerekebilir. Bazı kişiler için uçak korkusu aslında uçma korkusudur. Yani uçağın düşeceğinden değil, uçağın uçmasından korkarlar. Bu insanlar yer ile bağlantısı olmayan bir nesneye binmek istemezler.

ucak02 1024x576 - Uçak Korkusu Nedir? Uçaktan Neden Korkulur?

Bazı durumlarda uçak korkusu uçağa bindikten sonra ortaya çıkar. Bunun en önemli sebebi de uçağın havada yaptığı manevraların yanı sıra, iniş ve kalkışlarda maruz kalınan G kuvvetinin de insan vücudu üzerinde yaptığı etkiden rahatsız olunmasıdır. İlk uçuşu son derece sarsıntılı olan insanlarda da uçak korkusunun görülmeye başlama oranı yüksektir. Bu korku zamanla sönümlenen bir korku çeşidi olmadığı için ya korkunun üzerine gitmek ya da psikolojik destek gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz