Sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte insanlar da birbirleri hakkındaki gelişmeleri takip etmeye başladılar. Eskiden gazetelerden takip edilen magazin haberleri günümüzde kendi çevremize kadar küçülmüş durumda ve biz bu magazin haberlerini Stalk yaparak öğreniyoruz. Peki, Stalk nedir? Stalk yapmak ne kadar etik?

stalk01 - Stalk Yapmak Ne Kadar Etik?

Aslında Stalk yapmak kabaca anlamı ile başkasının haberi olmadan onu takip etmek anlamına gelmekte. Bu terim daha çok sosyal medya ve internet üzerinden yapılan takiplerde kullanılan bir terim. Sosyal medya üzerinden arkadaş olduğunuz ya da sizi takip etmesine izin veren kişiler için Stalk yapmak deyimi kullanılmaz. Çünkü karşınızdaki kişi zaten kendisini takip etmeniz için size gereken izni vermiştir.

Stalk Yapmanın Sonuçları

Ancak hiç tanımadığınız ya da yakın çevrenizde olan ama sosyal medya üzerinden bir bağlantınız olmayan kişileri izlemeye almak tam anlamıyla Stalk yapmaktır. Bu durum sizin haberiniz olmadan gelişir. Hatta çoğu zaman sizin kulağınıza dahi gelmez. Ancak bu Stalk yapma işleminin sonucunda sizin hakkınızda ortaya dedikodu ya da asılsız iddialar atılıyorsa bu noktada polise başvurma hakkınız ortaya çıkıyor. Ancak bu işlemde de tanık ya da belge göstermeniz gerekmekte.

stalk02 - Stalk Yapmak Ne Kadar Etik?

Günümüzde en çok Stalk yapan kişilerin anne ve babalar olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi ise elbette ailelerin çocuklarının başlarına kötü bir şey gelmemelerini istemeleri. Ancak belli bir yaşında üzerinde olan kişilerin de anne ve babaları tarafından hala sosyal medya üzerinden takibe alınmaları rahatsızlık yaratan unsurlardan bir tanesidir. Stalk yapmanın en kötü tarafı ise bu işlemi yaparken yakalanmaktır. Genellikle teknolojiye uzak kişiler sosyal medya üzerinden Stalk yaparken yakalanabilirler. Bu yakalanma şekillerinin en çok görülenleri ise yanlışlıkla Stalk yapılan kişinin arkadaşlarına ekleme talebi yollanması ya da sizin de içinde olduğunuz alakasız resimleri beğenme şeklinde olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here