Solak Olmak Bir Ayrıcalık mı?

0
277

İnsanların bazıları sağlak iken neden bazıları solaktır? Bilim adamları bunu yıllardır araştırıyor. Ancak kulaktan kulağa gelişen birçok teori var. Kimine göre solak olmak sağlak olmaktan daha zeki ve daha yaratıcı. Kimileri de solakların sakar ve beceriksiz olduğunu düşünüyor.

solak02 - Solak Olmak Bir Ayrıcalık mı?

Bu konuda iki önemli tez bulunuyor. Birincisi, aslında herkesin genetik olarak solak olduğu yönünde. İkincisi ise bebek anne karnındayken bazı hormonlara maruz kalıyor ve bu yüzden sağ yerine sol tarafını daha iyi yönetebiliyor. Annedeki testosteron oranı ne kadar artarsa bebeğin solak olma ihtimali o kadar artıyor.

Solaklar Sakar mıdır?

Solakların sakar oluşları aslında bir efsane. Dünya sağlakların kullanımı için üretilmiş eşyalarla dolu. Örneğin makas ve sağlak insanların fizyolojisine uygun bıçaklar. Bunları kullanan solak bir insanın becerikli olmasını beklemek mantıklı değil zaten. Bununla birlikte solak insanlar alışılagelmişin dışında bir görünüm sergiledikleri için zaman zaman garipsenirler. Örneğin gitar çalan bir solağın gitarı ters tutuyormuş izlenimi vermesi gibi.

solak01 - Solak Olmak Bir Ayrıcalık mı?

Solakların daha az yaşadığı düşüncesi de yine aynı damardan besleniyor. Sağlaklara göre yapılmış aletlerin kullanımı sırasında kendilerini yaralayıp öldüren solaklar olabilir ancak bu genetik olarak solakların sağlaklardan daha kısa yaşayabileceğini göstermez.

Büyüklerimiz eskiden bazı dini düşüncelerin de etkisiyle solak çocuklara kızar ve onları sağ ellerini kullanmaları konusunda zorlarlarmış. Ancak günümüzde psikologlar bunun çok yanlış olduğunu söylüyor. Bu konuda baskıya uğrayan çocuklarda kekemelik, dikkat dağınıklığı, çekingenlik, beyin fonksiyonu bozukluğu ve konsantrasyon bozukluğu gibi rahatsızlıklar görülebiliyor. Bu yüzden bırakın kendileri karar versinler.

solak03 - Solak Olmak Bir Ayrıcalık mı?

Solaklar için satılan ürünler ise her zaman sağlaklar için olanlara göre daha pahalı satılmıştır. Bunun sebebi ise bu ürünlerin özel yapım statüsüne girmesidir. Örneğin çeşitli müzik enstrümanları solaklar için ayrıca üretilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz