Ana Sayfa Yaşam Siyam Kedisi ve Karakteristik Özellikleri

Siyam Kedisi ve Karakteristik Özellikleri

0
563

Bir kedi sahiplenmek istiyor ama hangi tür olacağına karar veremiyorsanız Siyam Kedisi sizin için güzel bir tercih olabilir. Siyam Kedisi bazı özellikleriyle diğer kedilerden ayrılır. Bu özellikleri gözlemlediğiniz zaman çok şaşırabilirsiniz.

siyam01 - Siyam Kedisi ve Karakteristik Özellikleri

Kediler, yüzyıllardan beri insanların en iyi dostlarından bir tanesi olmuşlar. Ancak Siyam Kedileri diğer kedilere göre insanlara biraz daha yakındır. İlk olarak Tayland’da ortaya çıkan Siyam Kedisi, 1900’lü yılların başına kadar Tayland’ın dışına hiçbir şekilde çıkarılmadı. Bu kedi cinsini fark eden İngilizler tarafından Avrupa’ya getirildi. Zaman içinde başka türlerle çiftleştirilen bu kedilerin saf ırk olanları da hala var olmaya devam ediyorlar.

Size Küsebilir

Siyam kedisinin en belirgin özelliklerinden bir tanesi, insanlarla konuşan bir kedi olmasıdır. Ona bir şey sorduğunuzu kolaylıkla anlar ve size cevap verir. Bazı özellikleri insana çok yakındır. Kızdırırsanız kolaylıkla size küser. Bu durum genellikle ona bağırınca ve sesinizi yükseltince olur. Küsen bir Siyam kedisi evin en ücra, hatta sizin bile bilmediğiniz köşelerine saklanır ve uzun süre ortaya çıkmaz.

Siyam kedisini evde tek başına bırakmanız pek mümkün olmaz. Evde tek olarak bırakılan Siyam kedisinin miyavlaması komşularınızı rahatsız edebilecek seviyelere çıkabilir. Bununa birlikte sosyal bir kedi olduklarından dolayı evde uzun süre yalnız kalmaları psikolojilerini de bozabilir.

siyam02 - Siyam Kedisi ve Karakteristik Özellikleri

Siyamlar, evde kapalı kapı olmasından hoşlanmazlar. Ne kadar kapalı kapı varsa, önüne gelip uzun süre açılması için miyavlarlar, bu kapılar açıldıktan sonra da içeride bir tur atıp çıkarlar. Yani amaçları sadece kapının açık olmasını sağlamalarıdır. Bunu neden yaptıkları bilinmeyen bir davranıştır. Evden kaçan siyam kedileri, evlerini kolaylıkla bulabilirler. Sokakta birileri tarafından bulunup başka bir yere götürülmeyen kediler, kesinlikle bir şekilde evlerine geri dönerler.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz