Sibirya Kurdu (Husky) Genel Özellikleri ve Bakımı

0
337

2v820y0 300x200 - Sibirya Kurdu (Husky) Genel Özellikleri ve Bakımı

Tarihçe ;

Sibirya Husky si, Çukçi ler tarafından yetiştirilmiş kuzeyli bir köpek türüdür. Çukçi ler, Sibirya nın kuzeydoğu ucunda, Rusya Federasyonuna bağlı, Çukçi Özerk Cumhuriyetinde yaşayan bir halk topluluğudur. Nüfusları yaklaşık 15,000’dir. Çukçilerin bir bölümü Ren geyiği yetiştirir, bir bölümü de denizcilikle uğraşır. Çukçiler Huskyleri, yüzlerce yıldan beri, kar ve buzla kaplı ülkelerinde, kızak çekmek için kullanmaktadırlar.

Bu arada, kuzeyin bir başka yöresinde, Alaska da XX . yüzyılın başlarında bir altına hücum devri yaşanmakta idi. Arktik bölgelerde yaşayan insanlar için, köpek hayatın ayrılmaz,vazgeçilemez bir parçasıdır. Dünyanın, özellikle Amerika nın ve Kanada nın türlü bölgelerinden, altına ulaşmak için gelen insanlar Alaska’ya gelen insanlar köpeklerini de birlikte getiriyorlar veya bölgeye yerleştikten sonra, köpeğin ne denli bir ihtiyaç olduğunu fark edip köpek getirtiyorlardı. Genellikle sağa,sola gitmek veya öteberi taşımak için kızaklara koşulan köpekler aynı zamanda da insanlar için önemli bir eğlence konusu da oluşturuyorlardı. Kızak yarışları en sevilen bir atraksiyon haline gelmişti. Nome ile Candle şehirleri arasındaki 408 millik parkurda yapılan kızak yarışları bir anda çok popüler oldu.

Tam bu sıralarda, kuzey bölgelerde dolaşıp duran kürk tacirleri, Sibirya’da Cukçilerin yetiştirdikleri Huskyleri fark edip Alaskaya taşıdılar. Husky ler ilk defa Alaska ya geldiklerinde yıl 1909 idi. Husky ler, diğer rakiplerine göre daha ufak tefek ve daha uysal idiler. Bu yüzden başlangıçta pek ilgi çekmediler.Ancak bir yarışçı bunlarla ilgilendi ve 70 kadar Husky yi Sibirya dan ithal etti ve 1910 yılında yapılan yarışa hazırladı. Yarışçı, yarış için üç takım eğitti ve bu takımlar, yarışta, birinci, ikinci ve dördüncü oldular. Bu olayı müteakip Sibirya Husky si Alaska da baş köşeyi işgal etti. Yarışlar dışında da çok faydalı oluyorlardı.

Huskyn ler şöhretlerinin zirvesine, 1925 yılında ulaştılar. Bu tarihte Nome şehrinde korkunç bir difteri salgını baş göstermişti. Husky ler 340 millik bir mesafeyi devamlı koşarak, ilaç ve serum taşıdılar ve Nomi lilerin hayatını kurtardılar. Artık bütün dünya onları tanımıştı. Bu gün, onların anısına Central Park ta bir abide bulunmaktadır. Sibirya Husky leri, Kanada ya ve ABD ye aşağı yukarı bu tarihlerde getirilmeye başlandı. Amerikan Köpek Klüpleri, bu türü, resmen 1930 yılında tescil ettiler. Husky lerin birçoğu, ikinci dünya savaşında, Amerikan ordusunda, arama kurtarma timlerinde görev aldılar.

beautiful wolf hd wallpaper 300x188 - Sibirya Kurdu (Husky) Genel Özellikleri ve Bakımı

Karakter Özellikleri ;

Günlük yaşamda, halk arasında, değişik türdeki bütün kızak köpeklerinden Sibirya Kurdu adı ile bahsedildiği görülür. Gerçek Husky, bu yazının konusunu teşkil eden Sibirya Husky sidir. Onu diğer benzer köpeklerden ayıran unsur karakteridir.

Kürk tacirleri, onları, başka diyarlara götürmeden önce, Husky ler, Çukçi lerin tüm hayatında, onların elleri, ayakları, dostları, kısaca her şeyleri idiler. Kızak çekmenin yanı sıra, Ren geyiği sürülerini güderler, bekçilik yaparlar, çoluk çocuk aile fertlerini eğlendirirlerdi.

En büyük vasıfları, Sibirya’nın çok sert iklim şartları altında yılmadan, yorulmadan gayet mutlu bir şekilde çalışmaları idi.

Bugün tüm dünyaya yayılmış olan bu köpekler genelde çok uysaldırlar. Neşeli, maceraperest, atik-tetik, bağımsız, zeki, yaramaz, bazen dik başlı olabilen bir karaktere sahiptirler. Bu cins, koşmayı ve saatlerce yorulmadan dolaşmayı, hareketi sever. Çok nadir havlar. (genellikle başka bir köpek gördüğünde). yanlız kalırsa uluyabilir. Genellikle evdeki diğer hayvanlarla çok iyi geçinir. Ancak yabancı köpek ve kedilerden kesinlikle hoşlanmaz. İnsanlarla çok iyi dostluk kurar .Eğer husky cinsi bir köpeğiniz varsa kesinlikle onu ailenin diğer üyelerinden ayırt etmeyebilirsiniz. Onu çocuğunuz gibi görebilirsiniz.

12535855251321 300x225 - Sibirya Kurdu (Husky) Genel Özellikleri ve Bakımı

Bakımı ;

Her yönü ile hareketli bir köpektir, kilometrelerce koşar ve her gün egzersiz yapmak ister. Güvenli bir sahada, tasmasız olarak koşup oynamaya bırakılabilir. Soğuk havadan hoşlanır, soğuk ve serin iklimlerde açıkta yaşayabilir. Ev köpeği olarak beslendiğinde, ideal olanı, hayatının bir kısmını ev içinde, bir kısmını ise dışarıda geçirmesidir. Tüyleri, en az, haftada bir iki defa fırçalanmalıdır.

Sibirya Husky si güçlü, hızlı koşan, iklim şartlarına dayanıklı, hafif bir arabayı veya kızağı belirli bir süre çekebilecek kuvvete sahip bir köpektir.Tüyleri, orta uzunlukta ve çift katlıdır. İç tüyler, yumuşak, sık ve düzdür. Üst tüyler az çok yatıktır.
Gözleri badem şeklinde, genelde mavi veya kahverengidir. Kulakları dik, tüylü ve uçları hafifçe yuvarlaktır. Boynu dik ve hayvana mağrur bir görüntü verir. Sırtı meyilsiz ve düzdür. Kuyruğu, adeta tilki kuyruğu gibi bol tüylüdür. Ayakları oval, orta büyüklükte ve parmak araları tüylüdür. Rengi, siyahtan duru beyaza kadar çeşitlilik arz eder.

Önemli Hastalıklar : Yoktur.
Küçük Sağlık Sorunları ise ;
PRA- Progressive retinal atrophy Gözde,retina tabakasının,aşamalı olarak zayıflaması.
Distichiasis Gözde,kirpiklerin anormal bir şekilde teşekkülü sonucu gözü tahriş etmesi.
Katarakt;
Corneal Opacities Gözde, korneanın merkezi bölümlerinde beyaz lekeler belirmesi.

Nadir Görülen Sorunlar ;

CHD Canine Hip Dysplasia Kalça kemiğinin anormal gelişmesi sonucufemür başının pelvik yuvaya rahatça oturmaması.Glaucoma Göz küresi içindeki sıvı basıncının artması.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz