Scottish Fold Cinsi Kediler

Scottish Fold Cinsi Kediler 1024x682 - Scottish Fold Cinsi Kediler

İnsanlarla ilişkileri son derece iyi olan Scottish Fold kedisi akıllı, sakin, uysal, sempatik ve cana yakın bir kedidir. Kısa sürede bulunduğu ortama uyum sağladığı için yetiştirilmesi çok kolaydır ve herkese çok sevecen yaklaşarak kendisini sevdirir. Köpek gibi atılan eşyaları getirme oyununu çok sever ve kendi sahibini kendisi seçer. Oyunu çok seven bu tür kendi kendine kaldığında da sıkılmayıp oyun oynar. Kedileri için oyun oynayacak yeterli vakti bulamayan sahiplerin kedilerine oyuncak almaları önerilir. Bu cins zeki ve uyumlu olduğu için kurallara çok çabuk uyar ve çok kolay eğitilirler. Bu kedilerin küçükken perdelere tırmanma, masalara, dolaplara çıkma, eşyaları kırıp dökme gibi huyları yoktur. Küçük bir top ile kendi kendilerine oynayıp enerjilerini atabilirler. Yaramazlık yapma huyları olmadığı için titiz ev sahipleri için çok uygundurlar.

Scottish fold kedileri denilince akla gelen ilk özellikleri küçük ve içe kıvrık kulaklarıdır. Kulaklarının kıvrıklığı genetiktir. Yeni doğan yavrular düz kulaklarla doğarlar, 3 hafta sonra kulakları kıvrılmaya başlar. Yuvarlak geniş kafa yapısına, güçlü bir çeneye ve sağlıklı dişlere sahiptirler. Ağızları hafif uzun ve öne doğru çıkıktır. Ağzının kıvrımlı duruşu yüzüne gülümsüyormuş ifadesi verir. Yanakları çıkıntılı, burnu hafif kavisli ve kısadır. Gözleri yuvarlak, geniş birbirinden ayrıktır ve bu da yüzüne sevimli bir ifade verir. Gözleri genelde bakır ve altın renginde olmakla birlikte tüy rengi ile uyumlu olarak da değişebilir. Göğüsleri geniş, omuzları gelişmiş ve orta boyludurlar. Yuvarlak hatlı ve kaslı vücut yapıları vardır. Bacakları vücuduna oranla oldukça kısa olmasına rağmen güçlüdür.

Sevilmekten, okşanmaktan büyük haz duyan Scottish fold cinsi kucağa alınmayı sevmezler. Tüyleri çok uzun olmadığı için bakımları kolaydır. Haftada iki kez tüylerini taramak yeterlidir. Tüylerinin taranmasına ve tırnaklarının kesilmesine yavruyken başlanırsa alışması kolay olacaktır. Diğer kedi akrabaları gibi avcı olan bu cins hem evde hem de bahçede bakılmak için çok uygundur. Uyumlu ve sempatik hareketleriyle evin diğer evcil hayvanlarıyla da iyi geçinmesini bilirler. Kendilerine özgü oturuş biçimleri ve sevimlilikleriyle çok tatlı bir arkadaştırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here