Ötenazi Nedir? Ötenazi Neden Yapılır?

0
314

Ötenazi, kişinin kendi isteğiyle yaşamına son verilmesidir. Ancak çoğu defa intiharla karıştırılır. Oysaki intihardan daha farklı bir durumdur. İntiharlarda psikolojik sorunlar neden olarak gösterilirken bu uygulamada ise fiziksel sorunlar ön plandadır.

otenazi - Ötenazi Nedir? Ötenazi Neden Yapılır?

Günümüzde bu uygulama bazı Avrupa ülkelerinde ve Amerika’nın bazı eyaletlerinde uygulanan bir yöntem. Amerika’nın tamamında uygulanmamasının sebebi ise her eyaletin kendine ait yasalarının bulunması. Bu yüzden tıpkı idam cezalarında olduğu gibi bazı eyaletlerde yapılmasına izin verilmekte. Hayatına son verilmesini isteyen kişiler genellikle fiziki durumunun yaşamasına engel olacak kadar zorluk çıkaran kişiler. Bununla birlikte kendi durumunun başkalarına da yük olduğunu düşünürler.

Ötenazi sırasında zehirli bir ilaç insan vücuduna şırınga ile enjekte edilir. Kişinin ölümü tamamen acısız ve ağrısız bir şekilde bir uykuya dalma şeklinde olmaktadır. Kana karışan zehir ilk önce kişiyi uyutur ve vücut üzerinde bir felç olma senaryosunu uygular. Bu felç olma işlemi insanın kaslarının yanında tüm organlarının da çalışmasını kısa bir süre içerisinde durdurur. Hayatına son verilmesini isteyenler genellikle psikolojik olarak da kendilerini bu duruma hazırlamış insanlardır.

Ötenazi Bir İnsan Hakkıdır

Ötenazinin serbest olduğu ülkelerde bu işi yapan klinikler mevcut. Almanya, Hollanda, İsviçre gibi ülkelerde Ötenazi bir insan hakkı olarak kabul edilmektedir. Ancak devlete bağlı hiçbir sağlık kuruluşunda ötenazi yapılmamaktadır. Bunun için yetkili olan sağlık kuruluşları mevcuttur.

Ötenazi kararını vermek elbette kolay bir durum değildir. Ancak insanın yaşamasını bir zulme dönüştüren ve bunun yanında ona sürekli acı veren bir rahatsızlığının olması bu kararı kolay bir şekilde vermesinde etkilidir. Bununla birlikte bir insanın kendi yapması gereken günlük işlerinin hiç birisini kendisinin yapamaması ve başkalarına yük olma duygusu da ölmek istemesinin sebeplerinden bir diğeridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz