Okul Hayatında Başarılı Olmak

0
276

Okul hayatında başarılı olmak sadece bir tek etkenle özdeşleştirilemez. Başarılı olmak için çok fazla etkenin bir arada olması ve öğrenci tarafından doğru olarak faydalı bir şekilde kullanılması gerekiyor.

okul01 - Okul Hayatında Başarılı Olmak

Okul hayatında başarılı olmak elbette ilk olarak öğrencinin kendine düşeni yapmasıyla alakalı. Uzmanlar bazı öğrencilerin düzenli olarak derslerini çalıştıklarını ve ödevlerini yaptıklarını ancak buna rağmen başarılı olmakta zorlandıklarını belirtmişlerdir. Bu durumda anlaşılan öğrencinin dışında gelişen etkenlerin öğrenciyi olumsuz yönde etkilemesidir. Bu etkenler aile içerisinde olabileceği gibi okul ortamında yaşanan olumsuzluklar da olabilir.

Stres altında okuyan öğrencilerden başarılı olmalarını beklemek doğru olmayacaktır. Pek çok eğitimci farkında olmadan öğrencileri stres altına sokabilirler. Bunun en iyi örneği öğrencileri çok fazla cezalandırarak, öğrenciler üzerinde bir korku yaratmalarıdır. Okulu öğrencinin keyif alabileceği bir yer haline getirmek öğrencinin başarısını da doğrudan etkileyecektir. Okul disiplinini sağlamak amacıyla konulan kuralların öğretmenler tarafından çok daha sert bir şekle sokulması öğrencinin okuldan soğumasına ve dolayısıyla başarısız olmasına sebep olacaktır.

Üniversite Öğrencileri Daha Rahat

Üniversite yaşamını diğer okullardan biraz farklı değerlendirmek gerekiyor. Üniversite hayatında başarılı olmak en azından okuldan mezun olmak diğer okullara göre nispeten daha kolay. Bunun en önemli sebebi ise öğrencinin daha rahat bir öğrencilik hayatı geçirmesi. Tek tip kıyafet uygulamasının olmaması, ders saatlerinin daha esnek olması, öğrencilerin yaşları itibariyle eğitimcilerin daha olgun yaklaşması, üniversite hayatını kolay hale getiren etkenlerden bazıları.

okul02 - Okul Hayatında Başarılı Olmak

Okul hayatında başarılı olmak konusunu sadece okul içerisinde eğitim görmekle bağdaştırmak yanlışlık olur. Öğrenci demek kişinin tüm algılarını kapatarak hayatını okulda geçiren bir varlık demek değildir. Bu sebeple hem okulda hem de okul dışında hayatında yaşadığı her şey okul hayatını doğrudan etkileyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz