Ana Sayfa Yaşam Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?

0
219

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir? İnsan kendine ve çevresine zarar veren tek canlıdır. Çevremizde yaşayan diğer canlıları düşünmeden sadece kendine göre odaklanıp yaşayan bir tür olarak tarihe geçmiştir. Hayvanları ve bitkileri yok etmek için elinden geleni yapan türdür insanoğlu. Makalede en hızlı nesli tükenen 10 hayvana yer verilmiştir.

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?

Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?
Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?

Dünya’da Nesli Hızlı Tükenen 10 Hayvan

ahin Gagalı Kaplumbağa Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?

Şahin Gagalı Kaplumbağa: 90 cm boylarında 75 kg ağırlıklarında olan bu kaplumbağalar nesli tükenmek üzeri olan canlılardan birisidir. Açık denizlerde yaşamını sürdürürler. Bu hayvan gereksiz avlanmak ve kirlenen denizler sebebiyle kritik listenin başındalar.

Cava Gergedanı Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?

Cava Gergedanı: Bu Gergedan türünün günümüzde nesli 60 tane kaldığı tahmin edilmektedir. Hindistan’da koruma altına alınarak özel bakım yapılmaktadır. Nesli devam ettirmek için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Dağ Gorili Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?

Dağ Gorili: Goril türünün bir cinsi olan dağların yüksek kesimlerinde yaşayan bu cinsin türü 900’den az olduğu biliniyor. Uganda sınırlarında yaşadıkları tespit edilen bu Goril cinsi postları için avlandıkları için nesli tükenmek üzeredir.

Cross Nehri Gorili Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?

Cross Nehri Gorili: Diğer bir Goril cinsi olan Nijerya’nın en büyük nehirlerinden birisi olan Cross Nehri kenarında yaşamaktalar. Diğer hayvanlar nesil yok edilecek bir türdür. 300 kadar yaşayan birey kaldığı tespit edildi. İnsanlara yakın nehir kenarında yaşadıkları için nesilleri çok hızlı bir şekilde tükenmektedir.

Saola Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?

Saola: Nadir görünen bu tür günümüzde sadece 4 kez bilimsel olarak kayıt altına alınmıştır. İlk olarak 1992 yılında gözlemlenen bu memelinin kaç birey kaldığı tahmin edilemiyor. Vietnam ve Laos’ta yaşamaktalar. Geyik ve Ceylan görünümlü olan bu hayvan eti nedeniyle avlanmaktadırlar.

Amur Parsı Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?

Amur Parsı: Afrika’nın geniş alanlarına yayılan Parslara göre bu Pars türü Rusya’nın en doğusunda yaşamaya adapte olmuştur. Saatte 60 km hıza ulaşabilirler. Tek bir sıçramada yatayda 6 metre, havaya doğru ise metre sıçrayabilir. Diğer kedi türlerine göre erkek Amur Parsları çiftleştikten sonra dişilerle beraber kalıp yavrulara bakıyorlar. Bu türün 60 kadar üyesi kaldığı tahmin ediliyor.

Siyah Gergedan Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?

Siyah Gergedan: Siyah Gergedan türü nesli tükenmek üzere olan en hassas türlerden birisidir. 1900’lü yılların başlarında çok fazla avlanan bu gergedan türü hızlı bir şekilde nesli azalmıştır. Şuan 5000 kadar siyah Gergedan olduğu düşünülüyor.

Pangolin Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?

Pangolin: Vücutlarının tamamı pullardan oluşan bu hayvan, bir tehdit gördüğü zaman top haline gelerek kendini korumaya çalışır. Derisi sebebiyle çok fazla avlanıldığı için nesli tükenme ile karşı karşıya olan türdür.

Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?

Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası: Tropikal okyanuslarda yaşayan dünyanın en büyük kaplumbağası olan bu tür avlanma yüzünden nesilleri tükenmek üzeredir. Boyları 1 buçuk metreden daha büyük olabilen bu tür derisi ve eti için çok fazla avlanmaktadır. Devlet tarafından koruma altına alınan bu türün ne kadar üyesi kaldığı bilinmemektedir.

Akdeniz Foku Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir - Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hangileridir?

Akdeniz Foku: Akdeniz kıyılarında ve deniz mağaralarında yaşayan bu fok türü derisi nedeniyle avlanarak nesli tükenmekle karşı karşıyadır. Ülkemizde de yaşamlarını sağlayan Akdeniz Foku gittikçe azalmakta ve nesli tükenmektedir. Avlanma yasağı getirilmesine rağmen avlanmaya devam edilmektedir. Nesli ciddi tehlikede olan türdür.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz