Nesli Tükenme Noktasına Gelen Hayvanlar

0
229

Nesli Tükenme Noktasına Gelen Hayvanlar

Dünyada yaşayan bir çok canlı vardır. Yer altında ve yeryüzün de, su altında ve su üstünde binlerce canlı yaşamını sürdürmektedir. Ancak değişen iklim koşulları, ekosistem de bazı bozukluklara sebep olmaktadır. Değişen iklim koşullarının yanı sıra insanlardan meydana gelen bazı etkenler de ekosistem de bozukluklara sebep olmaktadır. Bu bozukluklar dünya üzerinde ki bir çok hayvan için tehdit oluşturmaktadır. Bazı hayvan türleri için bu tehditler ölümcül sebep oluşturmaktadır. Eğer gerekli önlemler alınmaz ise geri dönüşü olmayan bir yok oluş sürecine girilecektir. Bu nesli tükenmek üzere olan canlıları korumaya almak ve insanları bilinçlendirmek için bazı örgütler kurulmuştur.

 Kutup Ayısı

Nesli Tükenme Noktasına Gelen Hayvanlar - Nesli Tükenme Noktasına Gelen Hayvanlar

Kuzey kutbunda yaşamakta olan kutup ayıları beyaz renkte olurlar ve buzulların üzerinde yaşarlar. Renginin beyaz olması ile yaşadığı ortama uyumunu ve avlanmasını kolaylaştırmaktadır. Kutup ayıları üzerinde bulunan kürkleri sayesinde buzullarda ve soğuk sularda kolaylıkla yaşayabilir. Ayrıca kutup ayılarının kürklerinin altında bulunan yağlı derileri de bunu kolaylaştırır -45 derece soğuklarda bile çok rahatlıkla yaşayabilir. Etçil hayvan olarak bilinen kutup ayısı genellikle su altından çıkardığı balık ve fok balıklarıyla beslenmektedir. İnsanların sebep olduğu ozon tabakasının delinmesi ile kuzey kutbundaki buzulların erimesiyle nesli yavaş yavaş tükenmekte olan canlılardan bir tanesidir.

 Siyah Ayaklı Dağ Gelinciğ

Kuzey Amerika da yaşayan dağ gelinciği de nesli tükenmek de olan hayvanlar arasındadır. Tahmini olarak 1000-2000 adet kalmıştır. Kuzey Amerika da kalan tek yerli gelincik türüdür.

 Amur Parsı

Rusya’nın en uç doğusunda yaşayan pars kedi türünden bir tanesidir. En büyük özelliği ise saatte çok fazla hız yapması ve sıçrama yeteneğidir. İnsanların yanlış ve bilinçsiz avlanmaları yüzünden çok az sayıda bulunan Amur Parsları’nın devamı için önlemler alınmaya başlanmıştır.

İNSANLARIN ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER: Zararlı kimyasalların kullanımını azaltarak destek de bulunmak. Ozon tabakasının delinmesine yol açabilecek kozmetik ürünleri, atık maddelerin kullanımı, arabalardaki egzoz filtresinin bakımı gibi önlemlerin alınması ile doğaya yardım edebilirler ve Eko Sistemin korunmasını sağlayabilirler.

DOĞANIN KORUNMASI İÇİN KURULAN ÖRGÜTLER: Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), Türkiye de kurulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Çevre Vakfı, Avrupa Çevre Ajansı, Greenpeace gibi sivil toplum kuruluşları.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz