Mutsuz Bir Evlilikte Neler Yapılmalıdır?

0
269

Kadınlar ve erkekler farklıdır ve evlilikler temelde bu farklılıklar üzerine kurulur. Ben olgusunun biz olgusuna dönüşmesi iki taraf için de zordur. Ben durumundayken sahip oldukları kişisel özellikleri, biz durumuna geçince, değiştirmek zorunda kalmak evlilik kurumu için en zorlayıcı noktadır. Her insan kişisel özelliklerini korumak ve sahip çıkmak ister. Bu koruma arzusu zaman içinde taraflar arasında çatışmalara yol açmaya başlar ve arkasından mutsuzlukları getirir. Mutsuz bir evlilikte neler yapılmalıdır?

mutsuzevlilik - Mutsuz Bir Evlilikte Neler Yapılmalıdır?

Evlilik Bağı

Kadınlar eşlerinden ilgi görmeye ihtiyaç duyar ve bu ilgiyi göremezse kendisini değersiz hissetmeye başlar. Değersizlik hissi beraberinde kırgınlıkları ve küskünlükleri getirir. Genelde erkeğin kadının ne hissettiğinden haberi olmaz ve neden uzaklaşmaya başladığına bir anlam veremez. Oysa kadının duyduğu kırgınlık zamanla öfkeye dönüşecek ve evlilik bağı zarar görmeye başlayacaktır.

Mutsuz bir evlilikte eşlerin arasındaki tutkunun tekrar alevlenmesi çok faydalı olacaktır. Eşler biraz çaba sarf ederek bu tutkunun yeniden alevlenmesini sağlayabilirler. İlk aşık oldukları zamanlarda birbirlerine karşı hissettikleri tutkuyu hatırlamak evlilik için çok motive edici olacaktır.

mutsuzevlilik02 - Mutsuz Bir Evlilikte Neler Yapılmalıdır?

İlk günleri hatırlamak o zamanlarda eşlere verilen değeri ortaya çıkaracak ve alışkanlığın verdiği rehavetten kurtaracaktır. Tekrar tekrar eşlere duyulan sevginin söylenmesi ve verilen değerin gösterilmesi evliliği kurtaracaktır. Çiftlerin birbirlerini evliğin bu hale gelmesinden sorumlu tutması ve sürekli yapılan hataların yüze vurulması çok yanlıştır. Evli çiftlerin cinsel yaşamlarından vaz geçmemesi ve sürekli canlı tutmaya çalışması evliliğin ayakta kalabilmesinin temelidir.

Mutsuz bir evlilikte eğer evlilik kurtarılamıyor ve artık bir arada yaşamak eziyet verecek hale geliyorsa bu durumda boşanma kararı almak doğru olabilir. Evlilikte çocuklar varsa, boşanmak en son düşünülecek çözüm olmalıdır. Çiftler ayrılırken arkadaş kalabilmeyi ve dostça ayrılmayı çocukları için başarmak zorundadır. Arkadaş kalmak ne kadar zor olsa da, bu ayrılıktan çocukların yara almadan çıkması sağlanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz