Köpeklerde Ağız Ve Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerde Ağız Ve Diş Temizliği Nasıl Yapılır - Köpeklerde Ağız Ve Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpek diş macunu, fırçası ve çiğneme oyuncakları köpeklerimiz için kullanılacak olan temizlik malzemelerdir. Ağız sağlığı köpek için son derece önemli ve genellikle gözden kaçan kolay unutulan bir şeydir. Köpeklerde diş ağrısı olduğunda, bunu açıklayamayacağı gibi belli de edemez ve dolayısıyla aşırı stresli olabilir. Ağız sağlığı problemleri yaratacağı sorunlar sadece stres ile de sınırlı olmayabilir. Ağız ve diş sağlığı sorunları böbrek, karaciğer ve hatta kan dolaşımını dahi etkileyebilir.

Köpeklerde Ağız ve Diş Sağlığı İçin Alınacak Tedbirler

Diş bakımı için en etkili tedbir köpeğinizin dişlerini fırçalamaktır. Fakat İlk olarak köpeğin buna alıştırılması gerekmektedir. Dişleri fırçalanmayan köpekler, dişlerinde belirli bir süre sonra bakteri olacağından temizlemek için doğal yol olarak yabancı maddeler kullanırlar. Yiyecek olan veya olmayan esnek maddeleri kemirerek dişlerinde biriken yiyecek artıklarını dışarı atarlar.

Ağız Ve Diş Bakımı İçin Kullanılabilecek Malzemeler

Köpek diş macunu:

Köpekler için üretilen diş macunu yerine insanların kullandığı bir diş macunu kullanacaksanız içeriği doğa dostu olan ürün kullanmanızda fayda vardır. Çünkü köpekler tüküremedikleri için ağızlarındaki macunun tamamını yutarlar.

Mendil Ve Pedler:

Köpeklerin ağız bölgesi uzun yapılı olduğu için köpeğinizin ağzında fırça ile ulaşamadığınız veya fırça ile temizlemekte zorlandığınız bazı noktaları mendil veya ped ile temizleyebilirsiniz.

Köpeklerin Dişleri Nasıl Fırçalanmalı?

Köpeğinize ilk olarak diş fırçasını tanıtın. İlk denemenizde diş fırçasını macun sürmeyerek köpeğinizin dişlerinde çok kısa süre gezdirin. Bu işlemi yaparken onu rahatsız edecek veya canını acıtacak hiç bir şey yapmamaya özen gösterin. Birkaç deneme yaptıktan sonra diş fırçasını yavaşça diş etlerinde gezdirmeye başlayın. Daha sonraki denemelerinizde fırçayı nemlendirerek devam edebilirsiniz.

Köpeğiniz diş fırçasına alışmaya başladıktan sonra, macun kullanmaya başlayabilirsiniz. Köpeğiniz tam olarak alışana kadar böyle devam edebilirsiniz. Her diş fırçalama işlemini yaptıktan sonra köpeğinizi ödüllendirmek sonraki denemelerinizde size avantaj sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 + 7 =