Köpek Sahibi Olmayanlar İçin Köpeklere Nasıl Davranmak Gerekir?

1cf5f3021ab228b019581e7ffce246d0 - Köpek Sahibi Olmayanlar İçin Köpeklere Nasıl Davranmak Gerekir?

Bazen bir ev ziyaretinde bizi kapıda karşılarken, bazen işe yetişmek için kapıyı hızla kapatırken sokağın karşısında bu dört ayaklı arkadaşlara denk geliyoruz. Hemen aklımıza o an köpeklerle arası iyi olan tanıdıklarımız geliyor, ‘’Keşke ben de onlar gibi şu minik yavrucakları korkusuzca sevebilsem’’ diyoruz. Hemen karşımızdaki köpeğe yaklaşıyoruz. Malesef aldığımız tepki kocaman bir ‘Hav!’ oluyor. Bu hikaye size tanıdık geliyorsa, karşınızda birkaç adımda

dogcare header - Köpek Sahibi Olmayanlar İçin Köpeklere Nasıl Davranmak Gerekir?

Köpeklere nasıl davranmak gerekir?

1. Sakin kalmak önemli
Kendinizi bir köpek olarak hayal edin. İster evde olun, isterse bir sokak köpeği. Günde kim bilir kaç tane insana denk geleceksiniz. İster istemez insanların ne zaman kızgın ne zaman üzgün ve korktuğunu algılayabilirsiniz. Öncelikle bir köpeğe denk geldiğiniz zaman sakinliğinizi korumalısınız. Siz ne kadar sakin olursanız, karşınızdaki köpek de sakin davranacaktır.

2. Severken Dikkat !
Ne yaparsanız yapın, köpekleri avuçiçinizi yüzlerine yaklaştırarak sevmeyin. Bu onlar için travma yaratabilir! Çünkü, bu hareket onlara tokat atmaya çalışan bir insanın yaptığı harekete çok benzer. Köpekler birbirleriyle tanışırken birbirlerinin kokularını alırlar. Öncelikle köpeğe elinizi yaklaştırıp koklamasını bekleyin. Eğer köpek sizin onu sevmenizi isterse, yüzünü elinize kendisi yaklaştıracaktır. Bunun yanı sıra annelerinin yanındaki yavru köpeklere yaklaşmayın. Annesi yavrularını kendisinden uzaklaştıracağınızı sanıp saldırabilir. Son olarak da bir köpeğe yemek yerken veya su içerken yaklaşmayın. Yemeğini alacağınızı düşünebilir.

egitimler1 - Köpek Sahibi Olmayanlar İçin Köpeklere Nasıl Davranmak Gerekir?

3. Havlayan Köpek Isırır mı?
Bu konuda farklı bir çok ses çıksa da hepsinin ortak noktası havlayan köpek size karşı duygusunu mutlaka yüzüne yansıtır. En kötü ihtimali düşünelim, karşınızda saldırgan bir köpek var. Size havlarken kuyruğunu sallamayacak ve mutlaka dişlerini gösterecektir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız da izleyeceğiniz yöntem şöyle olursa faydalı olur.
Hareket hızınızı yavaşlatın, direk göz temasından kaçının, sakinliğinizi koruyun ve yönünüzü köpekten uzağa çevirerek uzaklaşın. Yaygın kanı olan yere eğilip taş atarmış gibi yapmak hareketi sadece saldırgan olmayan köpeklerde işe yaradığı için gereksizdir.

4. Onlar da birer canlı
Hepsinden önemlisi, köpeklere denk geldiğinizde mutlaka aklınızdan onların da birer canlı olduğunu çıkartmamak. Bizim köpeklerden uzak durmamız için sebepler her ne kadar çok da olsa, onların bizden çekinmeleri için çok daha fazla sebepleri bulunmakta. Bizler onların şehirlerinde-köylerinde değil, onlar bizim şehirlerimizde yaşıyorlar.

itaatedenkopeknasildavranir 606x250 - Köpek Sahibi Olmayanlar İçin Köpeklere Nasıl Davranmak Gerekir?

Özetle köpeklere nasıl davranmak gerekir?

Nerede ne zaman, hangi şartlar altında olursanız olun bir köpeğe yaklaştığınızda yüreğinizde bu merhamet mutlaka bulunmalı. Köpekler onlara şefkat ve merhamet gösteren hiçbir canlıya- sadece insana değil- kötü karşılık vermezler.

Golden Retriever Özellikleri ve Eğitimi Nasıldır?

Sibirya Kurdu (Husky) Genel Özellikleri ve Bakımı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here