Kıdem Tazminatı Nedir?

0
255

Kıdem tazminatı işveren tarafından 4857 sayılı İş Kanunu gereği işçi çeşitli sebeplerle işinden ayrılırken ödenen bir tazminat şeklidir. Eğer kişi kendi isteğiyle işinden ayrılırsa kıdem tazminatı ödenmez.

kidemtaz01 - Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı ile işçilerin iş güvenlikleri ve gelir güvenlikleri sağlanır ve gereksiz işten çıkarmaların ve olumsuzlukların ortaya çıkması önlenmiştir. Ayrıca işçilerin uzun zaman çalıştıkları kurum ve kuruluşlardan ayrılırken yıpranma gereği yıpranma payına eşdeğer bir ödül gibi düşünülebilir.

Yeni Kıdem Tazminatı Nasıl Olacak?

Kıdem tazminatı üzerinde uzun zamandan beri çalışılıyor. Bu çalışmada çalışanın kıdem tazminatının her ay banka hesabına işveren tarafından yatırılarak birikmesini sağlıyor. BES ‘te olduğu gibi biriken para işletilirken çalışan bu paradan tam olarak yararlanamıyor.Şu anda haksız fesih olmaksızın işten atılan işçi bu tazminatı yeni düzenleme gereği belli bir yıla kadar alamayacak.Bunun için şu an düşünülen süre en az 5 en çok 15 yıl  olarak tasarlanıyor.Şu anki uygulamada 1 yıllık çalışmadan sonra bir işçi kıdem tazminatını hemen alabiliyor.Ancak yeni sistemde aynı ödeme için 15 yıl bekleyebilecek.Bir işçi ancak şu durumlarda tazminatını kayıpsız olarak alabilecek.Askere gitme evlilik gibi özel durumlar bunlar. Tazminat yükü patronların işçisini çıkarması gerektiğinde caydırıcı olmaktan çıkacak.

kidemtaz02 - Kıdem Tazminatı Nedir?

Ölüm Olursa Tazminat Mirasçılara Ödenir mi?

İşçinin ölümü nedeniyle kıdem tazminatı mirasçılarına ödenir. Ancak çalışan ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranırsa iş sözleşmesi sona erdiğinde ise işveren için kıdem tazminatı ödemesi söz konusu olmuyor. Özel sektörde ise her işletmenin kendisine ait kuralları olabilir. Pek çok özel sektör firması çalışanlarının hayat sigortasını yaptırmakta ve ölümle karşılaşıldığında ailelerine ciddi paralar ödenmesini sağlamaktadırlar. Bu paralar yabancı merkezli firmalar tarafından dolar ya da Euro üzerinden hesap edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz