Ana Sayfa Yaşam Kedi Beslemek Sağlığa Zararlı Mı?

Kedi Beslemek Sağlığa Zararlı Mı?

0
221

Kedi Beslemek Sağlığa Zararlı Mı?

Kedi Beslemek Sağlığa Zararlı Mı - Kedi Beslemek Sağlığa Zararlı Mı?
Kedi Beslemek Sağlığa Zararlı Mı?

Birçok insan evde hayvan besleme alışkanlığına sahiptir. Bu alışkanlık gerek insanın içindeki hayvan sevgisi, gerek besledikleri hayvanları koruma duygusu ve gerekse yalnızlıklarını gidereceği hissine kapılması gibi durumlardan meydana gelir. Hayatta her şeyin bir sorumluluğu olduğu gibi evde hayvan beslemenin de dikkat edilmesi gereken sorumlulukları vardır. Evde beslenilen hayvanlar arasında en yaygın görülenler; köpek, kuş ve kedi olarak bilinmektedir. Biz bu yazımızda kedilerin zararlarını konu edineceğiz.

KEDİ BESLEMEK SAKINCALI MIDIR?

Ev hayvanlarının genelde zararlarını göz ardı ederiz. Kediden bahsedecek olursak; evet kedilerin de birtakım zararları vardır. Mesela ince ve sivri tırnaklarıyla ev eşyalarına istemeden de olsa tırmalayarak zarar verirler. Sık sık kusmaları da evde istenmeyen durumlardandır. Üreme ihtiyacı duyduğu dönemlerde çıkardıkları sesler rahatsız edici olabilir. Yumuşak nesneleri yine tırmalayıp ısırma alışkanlıkları vardır. Bunlar kabul edilebilecek zararlar olsa da yine de can sıkıcı durumlarla karşılaşılabilinir. Koltuğunun tırmalanıp deseninin bozulmasını hiçbir ev kadını istemez. Tabi bunlardan daha önemlisi temizlik konusudur.

Kediler de tüy döken hayvanlardır. Tüy dökme zamanı geldiğinde evin her yerinde o tüylerle karşılaşmanız muhtemel bir durumdur. O tüylerin de insan bedenine girmesi ciddi tehlikelere sebebiyet verebilir. Temizliği ve bakımı yapılmayan kedilerin tüyleri evdeki yiyecekler yoluyla insan bedenine gayet rahat geçebilir. Bu durumda sağlığımızı tehlikeye atmakta yeterlidir. Sağlık konusu ön plana çıkınca dikkatli olmak şarttır.

KEDİNİN ZARARLARINI NASIL TELAFİ EDERİZ?

Arkadaşlık konusunda insanlara çok yakın olan kediler, bilinçli bakıcılar olduğu müddetçe verdiği zararlar en aza indirilebilir. Bilinçli bakıcıdan kastımız ise; beslediği hayvanların aşılarını ve bakımlarını takip eden insanlardır. Sonuç olarak evde kedi beslemenin sorumluluğunu alabilmek ve onların kişisel bakımlarını düzenli olarak yerine getirmek suretiyle kedilerin zararları ekarte edilebilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz