Kültürümüze Türk kahvesinin girişi 1517 yılında Yavuz Sultan Selim döneminde gerçekleşmiştir. Yemen valisi olan Özdemir Paşanın yemende içtiği ve çok beğendiği kahveyi İstanbul’a getirerek Türk halkıyla tanıştırmıştır. Kısa süre içinde çok sevilen içecek, saray mutfaklarında yer alamaya başladı. Peki, kahve falı nasıl ortaya çıktı ?

fal01 1024x576 - Kahve Falı Nasıl Ortaya Çıktı?

Var olan kahvenin yapım biçimleri değiştirilerek meşhur Türk kahvesi elde edildi. Daha sonralarında, sütlü, tarçınlı, menengiçli olarak türevleydi ve günümüzde yüzlerce kahve çeşidi oluşturuldu. Saray dönemlerinde kahveyi yapana “kahveci başı” denilirdi. Padişaha kahve yapan bu adam aynı zamanda sır tutmasıyla da ünlenmiştir. Kahveci başları zamanla kendi rütbelerinde yükseliş yaşamıştır. Sır tutmasını bilen bu adamların sadrazam olduğu bile bilinmektedir. Kahve falı ile birlikte kahve falı kültürü ise padişahın hareminde ki kızlar arasında fısıldaşarak çığ gibi büyümüştür. Şu anda meslek haline gelmiştir.

Kahve Falı Nedir?

Kahve falı nasıl ortaya çıktı sorusuna, kahve ünlenmeye başladıktan kısa bir süre sonra, kahve fincanları tabaklara ters çevrilerek ortaya çıkmıştır cevabı da verilebilir. Aralarında hoş muhabbet olsun diye kızlar birbirleriyle komik sohbetler yaparak eğlenmişlerdir. Bu şekilde ortaya çıkan kahve falı ilerleyen dönemlerde farklı boyutlara geçmiştir. Kahve içildikten sonra fincan tabağı buraya ters çevrilir ve içe ya da dışa dönük olarak fal kapatılır. Fincanın alt kısmı soğuyana kadar beklenir. Kahve telveleri fincandan akarak fal haline gelmektedir. Geçmişten günümüze meslek haline gelen kahve fallarının geleceği veya geçmişe dönük olayların yandığı yer olarak bilinir.

fal02 - Kahve Falı Nasıl Ortaya Çıktı?

Falcılar

Kahve falcıları, yüksek becerileri ile geleceği gördüklerini iddia ederler. Ve bu şekilde yaptıkları yorumları insanların yaşamından geçmişe dönük olarak yorumlarlar. Kahve falı nasıl ortaya çıktı, kahve falcıları kendini geliştirerek, mesleklerinde büyük adımlar atmışladır. Falların tutmasıyla birlikte kahve falı baktırma arzusu insanlarda çoğalmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here