İş İlanı Sitelerinden İş Bulunur mu?

0
266

İş ilanı siteleri, iş arayan insanların en çok kullandıkları yerlerden bir tanesi. Peki, İş İlanı Sitelerinden İş Bulunur mu? Bu sitelerden bulunan işler tatmin edici mi? Bu sitelerde yer alan ilanlar gerçek mi? Bu sorular her zaman için iş arayanların akıllarını kurcalamıştır.

issizlik01 1024x683 - İş İlanı Sitelerinden İş Bulunur mu?

Günümüz reklam çağı ve artık şirketler her türlü reklam fırsatını değerlendirmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Çevrenizde falanca şirkete başvurdum ancak dönüş yapılmadı şeklinde yakınan pek çok insan vardır. Bu insanlar, iş ilanı siteleri üzerinden başvurdukları şirketin kendisine dönmediği konusunda yakınırlar. Aslında bu çok normal bir durum. Yapılan araştırmalar iş ilanı sitelerinde bulunan ilanların yüzde 40’ının tamamen reklam amaçlı olarak verildiğini doğrulamaktadır. Yani şirket buraya aslında ihtiyacı olmayan bir pozisyon için ilan vermekte ve Google aramalarında bu sayede üst sıralarda çıkarak bir bakıma kendi reklamını yapmaktadır. Bu çok ucuz bir reklam yöntemidir ve ne yazık ki iş ilanı siteleri burada ciddi bir şekilde kullanılmaktadırlar.

İnternet Üzerinden İş Bulunabilir. Ancak…

Elbette İş İlanı Sitelerinden İş Bulunur mu? sorusuna tamamen hayır demek doğru olmaz. Ancak bulunan işin kalitesi de bu noktada önemli olmakta. Büyük şirketler genellikle bu tarz iş ilanı sitelerine ilan vermektense çeşitli insan kaynakları şirketleri ile bağlantıya geçerek bu şirketler üzerinden personel bulmaya çalışırlar. Çünkü bu insan kaynakları şirketlerinin portföylerinde çok daha kalifiye insanlar bulabilmek mümkündür. Hal böyle olunca iş ilanı sitelerinde de daha düşük pozisyonlar için, düşük ücrete çalıştırılabilecek insanlar bulabilmek asıl amaçtır. Dünyanın önde gelen firmalarının hiçbirisi bu tarz iş ilanı sitelerine personel aramak için ilan vermez. Bu çok açık bir kuraldır. Eğer eğitiminize güveniyorsanız, iş ilanı sitelerini takip etmek yerine, bu insan kaynakları şirketlerinden bir tanesine kaydınızı yaptırmanız ve kendinize o şekilde bir bulmanız daha mantıklı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz