İnsanlar Neden Boş Zamanlarında Alışveriş Merkezlerine Gidiyor?

0
183

İnsanlar Neden Boş Zamanlarında Alışveriş Merkezlerine Gidiyor?

İnsanlar Neden Boş Zamanlarında Alışveriş Merkezlerine Gidiyor? İnsan, gün geçtikçe sürekli olarak kendisi için modern bir dünya yaratmaya çabalıyor. İnsanın 21. yy’da, hiç kuşkusuz modernlik anlayışı göklere uzanan, amansız genişlikte; sanki kendi büyüklüğünü bütün evrene ispatlamak isteyen, evrenin içinde sadece plajdaki bir kum tanesinden daha küçük olduğunu inkâr eden büyüklükte binalar yapmak. Bu binalardan birisi de son zamanlarda hayatımızın büyük bir parçası olan AVM’lerdir. Ancak bu yerler sadece ürün alınıp satılan pazarlar olmaktan çok, her geçen gün bir eğlence mekanları haline getirilmektedir.

nsanlar Neden Boş Zamanlarında Alışveriş Merkezlerine Gidiyor - İnsanlar Neden Boş Zamanlarında Alışveriş Merkezlerine Gidiyor?
İnsanlar Neden Boş Zamanlarında Alışveriş Merkezlerine Gidiyor?

AVM’ler Neden Caziptir?

Yaşadığımız bu çağda, insanların çalışma ve sosyal yaşamları neredeyse tamamen birbirinden ayrılmıştır. Genellikle haftanın büyük bir kısmını çalışarak geçiren birey tatil günlerinde sıkıcı çalışma ortamının stresini atmak ister. Bunun için yapabilecek çeşitli aktiviteler arayan birey için birçok imkanı, çeşitliliği, içerisinde barındıran AVM, vazgeçilmez bir unsurdur. Burada şu kesinlikle söylenebilir ki insanlar, AVM’lere sadece fiziksel ihtiyaçlarını gidermek için gitmiyorlar.

Aksine eş dostla, arkadaşlarla, akrabalarla bir araya gelmek için gidiyorlar. Eğer eskiden olsaydı bu kurumlara sadece pazar mantığıyla bakılabilirdi. Ancak günümüzde sosyalleşmek, topluluk içine karışmak gibi tamamen bireyin psikolojisi ile alakalı ihtiyaçları gidermek için de ziyaret edilen kurumlar haline gelmiştir. Diyebiliriz ki günümüzde alışveriş merkezi haftalık tatiller için vazgeçilmez birer unsur haline gelmiştir. Birçok insan sahip olduğu boş zaman için bu kurumları tercih listesinin ilk sırasına yerleştirmiştir.

AVM’ler İçin Eleştiriler

Günümüzde bir takım insanlar haklı olarak tüketim toplumu haline gelen ülkemiz yurttaşları için çeşitli eleştiriler yapmakta ve bu eleştirilere AVM’leri de dahil etmektedirler. Bunun için diyebiliriz ki AVM’ler, insanlar için giderek sosyal bir odak noktası haline dönüşse bile birçok kişi buraya yeni bir alışveriş ihtiyacıyla da geliyor. Yani esasen gereksiz olduğu halde para harcamayı bir ihtiyaç gibi gören bireylerin, en başta tercih ettiği mekanlar olduklarını söyleyebiliriz.

“Hesaplı Alışveriş İçin İpuçları” Makalemizi Okuyabilirsiniz.

Hesaplı Alışveriş İçin İpuçları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz