Ana Sayfa Yaşam İguana Ne Yer?

İguana Ne Yer?

0
412

İGUANALARIN BESLENME ŞEKLİ

Kırmızı İguana - İguana Ne Yer?

 İguana, çok yaygın olmasa da evde beslenip bakımı yapılabilecek bir hayvan olup son derece dikkatli beslenmesi gerekir. İguanaların doğuştan gelen en belirgin özellikleri bitkisel besleniyor olmalarıdır. Ağızlarının iç kısmı pembe renktedir ve süngerimsi bir görüntüye sahiptir.

Iguanalar - İguana Ne Yer?

 İguana Nasıl Beslenir?

Özellikle yeşil iguana olarak bilinen ve en yaygın türü olan bu grubun beslenmesinin %20’sini sebze, %80’ini meyve oluşturmalıdır. İguanaların hayvansal gıda tüketmemesine dikkat edilmelidir şayet yanlışlıkla hayvansal gıda verildiyse maalesef iguananın ömrü yarı yarıya kısalmış demektir. Hayvanın beslenmesinde kullanılan sebzeler de oldukça önemlidir çünkü marul, domates, salatalık gibi besinlerin kalorisi oldukça düşüktür ve bu durum hayvanı zayıf bırakabilir. Bir günde ortalama 6-8 çeşit besin verilmesi gereken iguanaların öğünlerinde özellikle D3 tozlarından da kullanılmalıdır. Bu kullanım hayvanın öğününün kalitesini artıracaktır.

iguana - İguana Ne Yer?

 İguananın Yemesi Sakıncalı Olan Besinler

İguananın beslenmesinde havuç, mısır, karnabahar ve brokoli yasaktır. Mantar ise çok sık olmamakla beraber az miktarda verilebilir.

Hayvanın beslenmesinde bezelye, dereotu, roka, armut, dut yaprağı, kayısı, gül çiçeği, gül yaprağı, şeftali, kavun, lahana, turp otu, yonca, ebegümeci, karahindiba, çilek, yeşil biber, kivi, tere kullanılabilir.

İguanaya verilmesi sakıncalı olan besinler verildiyse kısa sürede belirtiler gözlemlenmeye başlayacaktır. Özellikle ağız içinde bakteriler oluşmaya başlayıp enfeksiyon gözlemlenebilir. Bu durumda veteriner kontrolünde antibiyotik kullanılabilir ve düzenli ilaç kullanımı ile birlikte beslenmesine de dikkat edilirse iguana en kısa sürede iyileşebilmektedir.

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz