Hayvana Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

0
253

Hayvana Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet eğitimi birçok hayvan severin bakım konusunda aklını kurcalayan en temel konulardan biridir. Bilinç bir şekilde yapılmayan hayvan bakımı ve benzeri konular hem bakılan canlı için hem de sahip açısından belirli zorluklar doğuracaktır. Tuvalet eğitimi özellikle ev içerisinde sık olarak bakılan kedi ve köpek türleri için uygulanır.

Kediler İçin Tuvalet Eğitimi

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir - Hayvana Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Evde bakılan canlılar sıralamasında ilk sırada kediler vardır. Bunun nedenleri arasında insanlar ile beraber bir uyum içerisinde yaşamaları gibi nedenlerin yanı sıra tuvalet konusunda da temiz canlılar olmalarıdır. Kedi için kişinin ev içerisinde çok fazla kullanmadığı bir noktasında oluşturacağı kedi tuvalet alanı sayesinde hem kediler hem de sahipleri açısından oldukça faydalı bir uygulama olarak kabul edilir. Bunun dışında kediler için sahipleri ile aralarında kurulacak olan doğrudan bir eğitim süreci yoktur. Kediler doğası gereği kum ya da toprak bir alana dışkıladıkları ve sonrasında dışkının üzerini örttüklerinden dolayı ev içerisinde böyle bir ortamın yaratılması onlar için yeterli olacaktır.

Köpekler İçin Tuvalet Eğitimi

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir - Hayvana Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

İnsanların sık olarak tercih ettiği ve evde bakılan canlılar sıralamasından ikinci sırada yer alan ise köpektir. Köpekler kedilere göre daha az oranda bakılırlar. Sebebi ise tuvalet konusudur. Evde bakılan köpekler dışarıya dışkılamak zorunda olduklarından sahiplerine belirli sorumluluklar yükler. Kediler evin içinde yaşayabilir fakat köpekler dışarıya çıkıp hem tuvaletlerini yapmak hem de yürüyüş yapmak isterler. Bunlar günlük ihtiyaçlar arasında yer alır. Tuvalet eğitimi konusu bu noktada başlar. Tuvalet eğitimini kişi köpeğine kendi öğretebileceği gibi bazı durumlarda köpeğin karakterine göre uzman desteğiyle de öğretilebilecek bir konudur. Köpeğin öğrenme sürecinde ödül maması uygulaması sayesinde hayvanların ev içerisine dışkılamasına engel olunur. Kişi köpeğinin ev dışındayken yaptığı tuvalet için ona ekstra gösterdiği ilgi ve verdiği ödül mamaları köpeği ev dışında tuvaletini yapmaya koşullayacağı için tuvalet eğitimi tamamlanmış olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz