Hangi Hayvanlar Ne Kadar Süre Yaşar?

0
304

Hangi Hayvanlar Ne Kadar Süre Yaşar?

Hangi Hayvanlar Ne Kadar Süre Yaşar.fw  - Hangi Hayvanlar Ne Kadar Süre Yaşar?

İstiridye

stiridye - Hangi Hayvanlar Ne Kadar Süre Yaşar?

500 yıllık veya daha büyük yaşayabilirler. Bazı araştırmacılar, sağlam dörtlünün uzun bir ömrünün sırrı, proteinlerini hasardan korumak için olan yetenek olduğuna inanıyor. Bu mekanizma, daha da anlaşılacak olursa, beyindeki protein bozulmalarının neden olduğu Alzheimer gibi yaşa bağlı hastalıklar için potansiyel tedavilere yol açabilir.

Papağan

kakapo - Hangi Hayvanlar Ne Kadar Süre Yaşar?  Bu kuşlar, 70. yaşına kadar yaşayabilirler . Yeni Zelanda’da bulunan kakapo kuşun en uzun ömürlü türü olarak düşünülmekte ve yaklaşık 95 yaşına kadar hayatta kalabilmektedir. Gizliliği, her şeyi biraz daha yavaş yaptıkları gerçeğinden kaynaklanıyor olabilir. Sümbül papağanda 50 yıl yaşamaktadır.

Aslanlar

Aslanlar Ne Kadar Yaşar - Hangi Hayvanlar Ne Kadar Süre Yaşar?

Aslanın ortalama ömrü çok uzun değildir, ancak yaşam alanına bağlıdır. Ortalama olarak aslanın ömrü yaklaşık 14 ila 15 yıl arasında değişir. Aslan, vahşi iken esaret altında olmak üzere 15 ila 20 yıl daha yaşayabilir; 10-14 yıl yaşıyor. Ayrıca, erkek aslanların yalnızca 10 yıl boyunca vahşi doğada yaşarken, bayan aslanları daha uzun yaşıyor.

Filler 

Filler ne kadar yaşar - Hangi Hayvanlar Ne Kadar Süre Yaşar?  Filler, vahşi doğada 70 yıla kadar yaşayabilir. Oysa gerçek şu ki, bu yaşın çok azı var. Afrika filleri vahşi doğada 56 yıl boyunca yaşarken Asya filleri yaklaşık 41.7 yıl yaşıyor. Ömrün kısalması, fildişi veya diğer kullanımlar, habitatların yok edilmesi ve kuraklık için kaçak avlanma veya yasadışı faaliyetlerle avlanmaya kaynaklıdır.

Zebralar

Zebralar ne kadar yaşar - Hangi Hayvanlar Ne Kadar Süre Yaşar?

Doğal yaşam alanlarında zebralar 25 yıla kadar yaşayabilir. Bu sayı gıda kıtlığına ve yırtıcı hayvan olarak değişebilir. Ayrıca ömrünü kısaltan çeşitli hastalıklardan etkilenebilirler.

Bazı durumlarda, 30 yıla kadar yaşayabilirler. Bununla birlikte, gerçek sayı bundan çok daha düşüktür. Bir zebranın ortalama ömrü vahşi doğada yaklaşık dokuz yıldır. Yırtıcılar ve bu tüylerin %50’sinin ilk yılında ölmesi yüzünden bu sayı düşük gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz