Ana Sayfa Yaşam Hamster Eğitiminde Bilinmesi Gerekenler

Hamster Eğitiminde Bilinmesi Gerekenler

0
273

Hamster Eğitiminde Bilinmesi Gerekenler

Hamster Eğitiminde Bilinmesi Gerekenler - Hamster Eğitiminde Bilinmesi Gerekenler

Hamsterlar ev ortamında bakılabilecek en sevimli hayvanlar arasında olmakla birlikte, çocuklar tarafından pek ilgi görmektedir. Ne yazık ki hamsterlar bir köpekten veya kediden daha hassas yapıya sahiptirler. Yapılabilecek yanlış bir besleme veya verilecek yanlış eğitim onların ölmesine sebep olabilir. Peki, hamster eğitiminde neler bilinmelidir?

SABIR

Hamster bakım süreci oldukça zor olmaktadır ve siz bu yolda sabırla ilerlemelisiniz. Ona değer verdiğinizi anlaması gerek, bu yüzden sürekli onunla vakit geçirmeye dikkat edin. Kararlı ve sabırlı bir eğitim sonucunda çok sevimli bir hamstera sahip olacaksınız.

YİYECEKLERLE EĞİTİM

Hamsterlar genelde çekirdekleri çok sevse de siz yine de hayvanınızın neyi sevip sevmediğini iyi gözlemleyin. Sevdiği yemeyi bulmanız eğitim boyunca size kolaylık sağlayacaktır. Bu yiyecekle ona ödüllendirme yöntemini uygulayacaksınız. Hayvanlarda ödüllendirme onların şartlanmasına yol açacaktır. Yani, güzel hareketleri yapacağını kendine şartlayarak, besini almayı amaçlayacaktır. Bu da farklı ve güzel hareketler öğrenmesinde size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda hamster hareket halinde olacaktır ve bu hareketlilik onun sağlığı için oldukça önemlidir.

SÜREKLİ KAFESTE TUTMA

Hayvan kafes içinde sürekli durursa bu strese girmesine sebep olacaktır. Unutmayın ki onlar doğal ortamlarında sürekli hareket halindeler ve sizin kafese hapsetmeniz onu bunalıma sokup, ölmesine sebep olabilir. Bu yüzden hayvan size alıştıktan sonra zaman zaman kafesten dışarıya çıkartmakta fayda var. İçeri sokarken kafesin önüne sevdiği yiyeceği tutmanız bu süreci kolaylaştıracaktır.

NE DE OLSA O SADECE BİR HAMSTER

Hamsterlar bakım konusunda kedi ve köpeklere benzese de unutmayın ki o bir hamster. Onu zorlamayacak, basit hareketler öğretmenizde fayda var. Aynı zamanda bakımında da uzman bir veterinerden destek alarak aşılarını yaptırmayı ihmal etmeyin.

SESİNİZE ALIŞTIRIN

Hayvanın size alışması için onunla konuşurken alçak ve sakin bir ses tonunu seçin. Bulunduğu ortamda yüksek sesle konuşmaktan veya şarkı dinlemekten uzak durun. Böylelikle hayvan size daha kolay alışacaktır ve sesinizi dinlemekten mutluluk duyacaktır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz