Evliliği Kurtarmak İçin Aile Terapisi

0
233

Evlilik kurumları iyi niyetle ve uzun süreli olması düşünülerek kurulan, çocukların olmasıyla da genişleyen kurumlardır. Evliliklerde zaman içinde çatlaklar oluşmaya başlayabilir. Bu çatlakların oluşması birçok nedene bağlı olabilir. Böyle durumlarda aile terapisi yardıma koşacaktır.

terapi01 - Evliliği Kurtarmak İçin Aile Terapisi

Hayatın zorlukları ve aileye katılan çocukların sorumluluğu çiftlerin birbirlerine gösterdikleri ilginin azalmasına neden olabilir. İnsan değişen ve gelişen bir varlıktır. Bu nedenle çiftlerin zaman içinde değişmeye başladığı da görülebilir. Taraflar birbirinden uzaklaşmaktan mutsuz oluyorsa ve çözüm bulunmazsa bu sorun ayrılığa kadar gidebilir. Bu durumda öncelikle evliliğin kurtarılması düşünülmeli ve yardım alınmalıdır. Bu konuda çiftin aile terapisi almasının çok faydalı olduğu görülmektedir.

Aile Terapisi ve Faydaları

Çağın değişmesi ile insanların evlilikten beklentileri de değişmiştir. Kadın çalışma yaşamına dahil olmuş ve aile içinde roller değişmeye başlamıştır. Maddi ve sosyal değişimler, insanların evlilikte doyum sağlaması için beklentilerinin artmasına neden olmuştur.

terapi02 - Evliliği Kurtarmak İçin Aile Terapisi

Evliliklerde sorun yaşanmaya başladığında bundan en çok etkilenen taraf çözüm aramaya başlar ve tedavi yoluna gider. Oysa evlilik sorunları çift taraflıdır. Bu nedenle çiftlerin birlikte hareket etmesi ve aile terapisi alması büyük önem taşır. Evliliklerde genellikle çiftlerden birisi sorun olmadığını savunur ve bu da sorunların iyice büyümesine yol açar. Çiftler genellikle evlenmeden önce birbirlerinin bütün kusurlarını hoş karşılama eğiliminde olur. Evlendikten sonra ise bu hoş görü ortadan kalkar ve birbirlerini değiştirmeye çalışırlar. Değiştirme çabaları ise evliliklerde sorunların başlamasının temelini oluşturur.

Evliliklerde yaşanan cinsel sorunlar da çok önemlidir. Çiftlerin birbirine alışması cinsel heyecanı azaltabilir. Bu da zaman içinde çiftlerin cinsel olarak birbirinden uzaklaşmasına neden olur. Cinsel sorunlar için de aile terapisi almak faydalı olacaktır. Bu terapi sayesinde çiftler cinsel hayatlarını tekrar canlandırmanın yollarını bulabilecekler ve evliliklerini kurtarma adına büyük bir adım atmış olacaklardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz