Etçil Beslenen İguanalar

İguanalar egzotik bir kertenkele türü olarak geçerler. Bu hayvan sırtında dikensi yapılar ve boynundan sarkan derileriyle göze çarparlar.

iguana beslenmesi barınması - Etçil Beslenen İguanalar

 Yaşam Alanları

Yerde, ağaç üzerinde, yeraltında, suda yaşayabilen çeşitleri olmasına rağmen doğal yaşam alanları genellikle tropikal ormanlardaki nehir kenarlarıdır. Eğer ev ortamında bakılacaksa en az 2 metrekare yaşam alanları olması gerekir. İguanalar ortalama 18-20 yıl yaşarlar ancak ev ortamında bakımları sağlanıyorsa bu süre birkaç yıl azalmaktadır.

 Barınma

Etçil iguanalar yüksek sıcaklıklarda yaşamayı severler bu sebeple 30 derecelik sıcaklığı olan barınma alanları onlar için uygundur. Ayrıca doğada rutubetli ortamlarda yaşadıkları için %80’lere varan rutubetli bir ortama ihtiyaç duyarlar. Yaşadıkları ortamda zeminin kuru ot olması gerekir. Eğer birden fazla iguanayı aynı anda beslemek istiyorsanız erkek olanların aynı ortamda olmasından kaçınmalısınız. Kendi bölgelerini korumak içgüdüsüyle kavga edebildikleri gibi doğal ortamlarında çiftleşme zamanları dışında tek başlarına yaşarlar.

iguana 1 - Etçil Beslenen İguanalar

 Beslenme

Etçil iguanalar bitkisel beslenenlere göre çok daha kısa süre yaşamlarını sürdürebilirler. Çünkü yapıları gereği bitkisel beslenmeye uygun oldukları için hayvansal gıdalar vücutlarına büyük zararlar vermektedir. Çoğunluğu sebze olmak üzere sebze ve meyve ile beslenmeleri gereklidir.

İguanaların 15 günde bir ılık bir suyla yıkanması gerekir. Deri değişimi dönemlerinde kaşıntıyı engellemek amacıyla banyo yapma sıklığı artırılabilir.

İguanaları Evcilleştirmek

İguanalar normalde sakin canlılar olmasına rağmen hemen evcilleştirilmeleri gerekir. Ani hareketlerden uzak durup sakince yaklaşarak bu süreci kolaylaştırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here