En Çok Trafik Kazası Hangi Ülkede

0
127

En Çok Trafik Kazası Hangi Ülkede

Trafik Kazası Nedir? Nasıl Meydana Gelir?

Trafik kazası, muhakkak ki kimsenin başına gelmesini istemeyeceği kötü olaylardan bir tanesidir. Teknolojik gelişmeler ile çağımızda gerekli önlemler alınsa bile sarhoş, uykusuz ve dikkatsiz araba kullanmak gibi sürücü kusurları bu kazalara sebebiyet verir.

Moskova toplantısında tespit edilen ve önlemlerin bu doğrultuda alınması gereken sürücü kusurları şöyledir; hız, cep telefonu, alkol kazaya sebep olan unsurlardır. Kazaların ölümle sonuçlanma nedenleri ise emniyet kemeri kullanmamak ve ilk yardım yapmayı bilmemek, yanlış ilk yardım yapmak gibi nedenlerdir. Sadece arabalar değil trafikte olan tüm taşıtlar trafik kazalarına neden olma potansiyeli taşımaktadır. Bunlardan bir tanesi motosikletlerdir. Motosikletlerde ölüm oranını arttıran hatalardan bir tanesi kask kullanmamaktır.

Türkiye’de Trafik Kazası

Trafik kazaları sonucunda milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. Ülkemizde 2016 yılında Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı güncel rakamlar neticesinde yılda 1 milyon 182 bin 491 adet trafik kazası meydana gelmiş bunlardan 185 bin 128 kaza ölüm ve yaralanma ile sonuçlanmıştır. Maddi hasarlı trafik kazaları ise yılda 997 bin 363 adettir.

Dünyada Trafik Kazası

Dünyada ise trafik kazalarından her yıl 1 milyon 300 bin insan yaşamını yitirmektedir. Bu kazalar sonucunda 50 milyon civarında insan kalıcı hasarlar alarak yaralanıyor. Dünyada meydana gelen trafik kazası kaynaklı ölümlerde ilk 10 sırada Türkiye de bulunuyor. Diğer ülkeler ise; Çin, Mısır, Hindistan, Brezilya, Kamboçya, Kenya, Meksika, Rusya ve Vietnam olarak sıralanabilir. Dünyada trafik kazalarının en çok olduğu ülke ise Dominik Cumhuriyeti olarak belirlenmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalar sonucunda trafik kazaları Dominik Cumhuriyeti gibi az ve orta gelirli ülkelerde daha çok meydana gelmektedir. İkinci sırada Tayland bulunuyor. Diğer ülkeler ise sırasıyla Venezuela, İran, Nijerya, Güney Afrika, Irak, Guinea-Bissau, Umman ve Çad olarak sıralanabilir. Bu ülkeler arasında birinci sırada bulunan İsveç 2020 yılında trafik kazalarını sıfıra indirmeyi planlamıştır. İngiltere de aynı şekilde bu kazaların en az olduğu ülkeler arasında yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − 6 =