Discus Balığı Özellikleri ve Bakımı

0
153

Discus Balığı Özellikleri ve Bakımı Diskus çiklitleri olarak da bilinen diskus balıkları tatlı su balıklarıdır ve çiklit ailesine aittir. Aslında, tropikal Güney Amerika’da Amazon güç sisteminden geldiler.

Discus Balığı Özellikleri ve Bakımı

Discus Balığı Özellikleri - Discus Balığı Özellikleri ve Bakımı
Discus Balığı Özellikleri ve Bakımı

Discus karakteristiği, güçlü bir şekilde sıkıştırılmış ve sırt destekli bir fizikte olan bir balık türüdür. Yuvarlatılmış alın profili ve küçük ağızlı ve şişkin dudakları olan küçük burnu sayesinde görünüşü, disk biçimli diskin diskini hatırlatır.

Eğer discus balık tutmak istiyorsanız, çok fazla dikkat etmeniz gerekir. Özellikle akvaryumculuğa yeni başlayanlar genellikle discus balığı ile boğulurlar. Duruş genellikle mümkün olsa da, küçük dikkatsizlik, büyük bir sorun haline gelir. Öyle ki, böyle bir işe giriyorsanız, size ipuçları konusunda yardımcı olmak isteriz. Böylece discus balıklarınızı akvaryum sakinlerinden uzun süre zevk almak için türlere uygun bir ortam yaratabilirsiniz.

Akvaryum Boyutu

Discus balıklarınızın iyi hissetmesi için uygun bir ortama ihtiyacı vardır. Akvaryumun büyüklüğü çok önemlidir. Discus en az dört ila beş hayvandan oluşan gruplarda en rahat hissedilir. Tüm hayvanların yeterli alana sahip olması için, uygun bir havuz büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Her balık 50 ila 60 litrelik bir hacme sahip olmalıdır. Disk 15-20 cm’lik bir boyuta ulaştığında akvaryumun en az 150 cm uzunluğunda olduğundan emin olun.

Aydınlatma

Ayrıca aydınlatma Akvaryumunuzun en önemli unsurudur. Discus balıkları ışığa nispeten duyarlıdır. Özgün ortamında, discus, Amazon’un kollarında kökler arasında yaşar. Bu sakin ve yavaş akan nehirler, yoğun, geniş yapraklı ve dal taçları olan birçok ağaçla çevrilidir. Bu nedenle, akvaryumun aydınlatması, özellikle yabani avlar durumunda, aynı zamanda damızlık biçimlerinde çok parlak olmamalıdır. Genel olarak, günışığı benzeri floresan tüpleri veya karşılaştırılabilir LED çubuklarının kullanılması tavsiye edilir. Yüksek oranda kırmızıya sahip olan armatürler, Discus’un büyüleyici renklerini en iyi avantajlara çıkarır. Aydınlatma günde yaklaşık on iki saat açılmalı, asla 10’dan az veya 14 saatten fazla olmamalıdır. Düzenli ve hatta gündüz-gece ritmi sağlayan bir zamanlayıcı kullanmak mantıklıdır.

Sıcaklık

Discus balığı sıcak sever! Numunelerinizin iyi hissetmesi için 28 ila 30 derece su sıcaklığı öneririz. Bir çubuk ısıtıcı uygun bir ısı kaynağıdır. Bununla birlikte, satın alırken, en azından yukarıdaki sıcaklıklara ulaştığından emin olmalısınız. Büyük bir yerine iki küçük ısıtıcı kullanılması tavsiye edilir. Bunlar en iyi akvaryumunuzun iki ucuna bağlanır. İki ısıtıcının avantajı, ısının havza boyunca eşit olarak dağıtılmasıdır. Bu, güç tüketiminde bir fark yaratmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz