Şirketler için çalışanların verimli bir şekilde çalışması son derece önemli. Bazı şirketler çalışanlarına bu konu ile eğitimler verirken bazıları ise istatistiki anlamda sonuçlar çıkartarak kendi yöntemlerini geliştirme yolunu seçiyorlar. Sabah iş yerinde bilgisayarınızı açtınız ve sosyal medya üzerinde biraz gezinmek istediğiniz. Dikkat edin çünkü iş yerinde takip ediliyorsunuz.

takip01 1024x683 - Dikkat: İş Yerinde Takip Ediliyorsunuz!

Eğer şirket bilgisayarı kullanıyorsanız ve bilgisayarınıza istediğiniz her yazılımı rahatça yükleyebilme konusunda şirketin bir denetimi varsa bu sizin gün içinde yaptığınız işlerin birileri tarafından takip edildiği anlamına gelmektedir. Bazı şirketler çalışanlarına verdikleri bilgisayarlara herhangi bir yazılım kurulmasını istemezler. Bununla ilgili olarak da bir denetim mekanizması kurmuşlardır. Bilgisayarınız düzenli olarak taranır ama siz bunu fark etmezsiniz. Eğer kendi kurduğunuz izinsiz bir yazılım bulunursa hemen size bir uyarı maili gelir ve ilgili yazılımı kaldırmanız istenir.

Sürekli Takip Çalışanın Psikolojisini Bozuyor

Bu işin ilk boyutu. Eğer sizin de çalıştığınız şirkette bu sistem varsa muhtemelen bilgisayarınızda bir de iş takip yazılımı yüklüdür. Şimdiye kadar bunu fark etmemiş olabilirsiniz. Ancak iş yerinde gün içinde ne yaptığınız, hangi sitelere girdiğiniz, hangi raporu hazırlarken ne kadar zaman kaybettiğiniz gibi veriler kaydedilir ve patronunuza sunulur. Bazı şirketlerde bu durum aşırıya kaçılmadıkça yönetim tarafından gizlenir. Ancak bazı durumlarda çalışanının verimini arttırmak isteyen şirketlerde bir çalışan olarak sizinle paylaşılır ve eksikleriniz giderilmeye çalışılır.

Elbette ki bilgisayarlarında bu iş takip yazılımının yüklü olduğunu bilenler çok da rahat çalışamazlar. Sosyal medya üzerinde gezinmek bir tarafa dursun, işinizle ilgili en ufak zaman kaybı dahi patronunuza bilgi olarak gider. Bu şartlar altında çalışmak gerçekten zordur ancak çalışma hayatı insanlardan her zaman için maksimum verimi almak için uğraşır. İnsana bir makine olarak davranılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here