Deprem Anında Yapılması Gerekenler

0
151

Doğal felaketlerden bir tanesi olan deprem anında yapılması gerekenler arasında belli başlı birkaç şey vardır. Bunlardan en önemlisi, deprem esnasında kendinizi ve yanınızdakileri güvence altına almak.

Kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almak için sağlam bir duvar ya da sabit bir dolabın köşesine çekilin ve deprem pozisyonu almalısınız. Deprem esnasında evdeyseniz ve depremin şiddeti çok yüksekse bunu yapınız. Eğer hafif sallantılar gerçekleşiyorsa, evinizin, iş yerinizin veya ofisinizin acil çıkış kapılarından kendinizi dışarıya çıkarmalısınız. Deprem anında yapılması gerekenler en önemli şeylerden biri de önceden evinizde veya iş yerinizde hazır bulundurmuş olduğunuz deprem çantasına erişim sağlamaktır. Her insan evinde mutlaka bir deprem acil durum çantası bulundurmalıdır. Çünkü depremler doğal afet olduğu için ne zaman nasıl başımıza geleceğini bilemeyiz.

Deprem Çantası

Deprem anında yapılması gerekenler listemizde en önemli noktalardan biri, deprem çantasıdır deprem çantasını evinizde kolaylıkla erişebileceğiniz bir yere konumlandırınız. Olası durumlarda ilk önce deprem çantanıza ulaşarak daha sonra kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Deprem çantanızın içerisinde içebileceğiniz su, kuru gıdalar (çubuk kraker, bisküvi), olası durumlarda pansuman için pamuk ve antiseptik bir ilaç, oksijen maskesi, battaniye bulundurulması gereklidir.

Gece Depremleri

İnsanlığın en büyük kayıpları, depremlerde ve özellikle gece olan depremlerde verilmiştir. İnsanlar uyku halindeyken deprem yaşıyor ve uyanamadan ya da evinden çıkamadan bu acı gerçekle yüzleşiyor. Deprem anında yapılması gerekenler, Bizlerde geçmişte yaşanan bu acı olaylardan ders çıkararak olası gece depremlerine karşı evlerimize alarm sistemleri kurdurabilir. Ya da evimizde ki bireylerle acil durumda ne yapılması gerektiğini konuşarak planlayabilirsiniz. Bunları evinizde durduk yere konuşmak gereksiz gibi görünse de olması gereklidir. Ve eğer sizler ileride bir deprem afetiyle karşılaşırsanız daha az kayıplarla bu doğal afeti atlatabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 + ten =