Ana Sayfa Yaşam Çocukların Oyun Zamanları Ne Kadar Olmalı?

Çocukların Oyun Zamanları Ne Kadar Olmalı?

0
264

Son senelere kadar çocuk gelişim uzmanları oyun zamanının, özellikle çocukların akıllarının ve benliklerinin gelişimi üzerine oldukça önemli olduğunu hem vurgulamışlardır. Bununla birlikte oyun oynamanın faydalarına dikkat çekmişlerdir. Çocukların oyun zamanlarını da verimli geçirebilirler.

oyun01 1024x681 - Çocukların Oyun Zamanları Ne Kadar Olmalı?

Son günlerde görülen bazı çalışma sonuçları ise bu gibi haller için tam aksini belirterek yeni bir öğrenme çağının kapısını aralıyor. Bu sonuçlara göre her oyun değil, sadece yaratıcı ve imge potansiyelini geliştiren oyunlar çocukların akıl ve kişilik gelişimlerine büyük tesirde bulunmakta.

Oyun, Zamanı Boşa Harcamak Değildir

Yerkürenin neredeyse her yerinde anne ve babalar oyun zamanlarını çocuklar üzerine verimli geçen zamanlar arasında bulunmadığını düşünmüşlerdir. Bunun sonucundan daimî olarak böyle bir vaktin boşa sarf edildiğine inanmışlardır. Anne babalar bununla birlikte, zor hayat şartlarından dolayı, çocukların gelecekteki meslek durumlarını teminat altına almak için oyun zamanlarını azaltmaya çalışırlar. Bu sayede onları daima okulda görecekleri çalışmalara yönlendirmeye çalışmışlardır ve hala da bunu yapmaya devam eden anne ve babalar vardır.

Buna karşın konu hakkındaki son çalışma sonuçları, ana ve babaların özellikle yaratıcı düşünmeyi ve zekâ ilerlemesini destekleyen oyun zamanlarının, çocukların ilerideki okul başarısındaki etkisinin ehemmiyetini çözmeye çalışmaları gerektiğini vurguluyor. Son yıllarda böyle bir doğrultuda görülen incelemeler, ilmî yazılar ve eserler, ana ve babaların dikkatini tüm dünyada yaratıcı oyunlar konusuna çekiyor. Yaratıcı oyunlar oynamak çocuklar için olabildiğince lüzumlu bir hal niteliğinde.

oyun02 - Çocukların Oyun Zamanları Ne Kadar Olmalı?

Normal oyunlar ve yaratıcı öğrenme oyunları iki değişik sonuç doğuran iki farklı konsepttir. Normal oyunlar çocuğunuzun yaşamı için değişmez, yeri doldurulmaz bir şey olsa dahi, sizin için akıl ve zekâyı geliştirmiyor olabilirler. Bunun yanı sıra yaratıcı oyunlar, çocuğun yaşamında yaratıcı düşünme, odaklanma, disipline olma, istek gücü, toplumsal maharetler, şahsî katılık, ileri bellek yöntemleri ve kendine itimat gibi tesirler yaratan çalışmalardır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz