Çocuklarda Yaratıcılık Nasıl Fark Edilir?

0
312

Ebeveynlerin yapması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de çocuklarını gözlemlemektir. Bu gözlem çoğu zaman yaptığı işe karışmadan olmalıdır. Çocuklarda yaratıcılık onları belirli bir konuda yönlendirmeye başlamada önce yeterince gözlemlenmelidir. 

cocuklardayaraticilik01 - Çocuklarda Yaratıcılık Nasıl Fark Edilir?

Yaratıcı insanların özellikleri kimsenin etkisi altında kalmadan kararlar verebilmeleridir. Bu bağlamda çocuğunuza karar verebilmesi için bir süre tanımanız gerekmekte. Çocuğunuz için kararlar vermek, ona sunulan seçeneklere müdahale ederek onun yerine seçimde bulunmak çocuğunuzun yaşamının ilerleyen dönemlerinde her konuda karar vermesini zorlaştıracaktır. Kolay karar verilecek durumlar bir tarafa dursun, riskli noktalarda karar vermek çok daha zorlaşacaktır.

Geçmişte yapılan çocuklarda yaratıcılık testlerinde, yaratıcı oldukları gözlemlenen çocukların tamamına yakınında neşe, mutluluk, sevgi gibi duyguların üst seviyede oldukları görülmüştür. Yani pozitif duygulara sahip çocuklar çok daha fazla yaratıcı olmaktalar. Bu aynı zamanda çocukların büyüme süreçlerinde karşılaştıkları test ve sınavların da üstesinden kolaylıkla gelmeleri anlamına gelmektedir. Çocuklarda yaratıcılık onların davranışlarını da çeşitlendirir. Aslında bu bir döngüdür. Başarı ile yaratıcılık yakalanabileceği gibi yaratıcı olmak da başarıyı getirir.

Yaratıcılık İle Duygu Bozukluğu Ayırt Edilmeli

Tarihte, kişiliği ve hayatıyla ilgili sorunlar yaşayan ancak son derece yaratıcı insanların varlığı da bilinmektedir. Bu insanlar, genellikle çok azınlıktadır ve yaratıcılıklarının temelinde duygusal bozukluklar yattığı bilinmektedir. Bu çok istisnai bir durumdur. Çünkü duygu bozukluğu çok ciddi bir rahatsızlıktır. Duygu bozukluğu görülen çocukların zaman kaybetmeden tedavi edilmeleri gerekmektedir. Çocuklarda yaratıcılık her ne sebeple olursa olsun duygu bozukluğu neticesinde olmamalıdır.

cocuklardayaraticilik02 - Çocuklarda Yaratıcılık Nasıl Fark Edilir?

Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; şizofreni hastaları için bazı şeylerin anlamı, aslında olması gerekenden farklı olarak algılanır. Örneğin, havada uçan bir kuş, bir şizofreni hastası için bir fil olarak algılanabilir. Eğer bu şizofreni hastası aynı zamanda resim yapıyorsa, yaptığı resimlerde de bu bakış açısıyla düşünüldüğünde oldukça başarılı ve hayal gücü yüksek olarak görülebilir. Uçan bir fili resmetmek… Ancak, aslında bu bir hastalığın sonucudur. Özellikle ufak yaşlardan itibaren çocuğunuzu gözlemleyerek sahip olduğu yaratıcılığın kaynağının nereden geldiği üzerine de eğilmek son derece önemlidir. Aşırı geniş hayal gücü, çocuğunuzdaki bir rahatsızlığın habercisi de olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz