Çocuklarda Saat Kullanma Alışkanlığı

0
263

Saat kullanmak kitap okumaya benzer. Televizyon ve İnternet’ten öğreneceğiniz bir bilgi asla kitap okurken öğreneceklerinizin yerini tutmaz. Aynı durumu saatler için de söyleyebiliriz. Cep telefonunuzda, bilgisayarınızda saatler olabilir ancak çoğu zaman telefonunuzu elinize alıp saate bakmaya üşenebilirsiniz. Oysaki kolunuzdaki saate bakmak için çok fazla bir çaba sarf etmenize gerek yok. Çocuklarda saat kullanma alışkanlığı, onlara zaman kavramının önemini arttırır. Bir işe zamanında başlamak ve zamanında bitirmek, zamanı sürekli kontrol etmekten geçer. Böylelikle çocuk, zamanını da verimli bir şekilde kullanmayı öğrenecektir.

cocuksaat01 - Çocuklarda Saat Kullanma Alışkanlığı

Saat Seçimi Çok Önemli

Küçük yaştaki çocuğunuz için alacağınız saatler onun dikkatini dağıtmayacak ve severek takacağı saatler olmalıdır. Sabah ilk uyandığı anda saatini koluna takarak yataktan çıkmalıdır. Bu alışkanlık okul çağındaki çocuklar için ayrı bir önem taşır. Çünkü zamanın bilincinde olan çocuk ne okuluna geç kalır ne de evine geç döner. Zamanın bilincinde olmak, belli aralıklarla saate bakarak sahip olunacak bir özelliktir.

cocuksaat02 - Çocuklarda Saat Kullanma Alışkanlığı

Çocuklara saat alırken, saate baktığında dikkatini dağıtmayacak, sadece saati öğrenebileceği saatler almanız son derece önemlidir. Saat kullanma alışkanlığı edindirmek istediğiniz çocuklara akıllı saatler ya da içerisinde oyunlar olan saatler almak, saat alışkanlığı edinmekten çok sosyal medya ya da oyun bağımlısı olmalarına sebep olacaktır.

cocuksaat03 - Çocuklarda Saat Kullanma Alışkanlığı

Günümüzde çocuk saatleri adı altında renkleriyle çocukları cezbeden uygun fiyatlı saatler satılmaktadır. Bu saatlerle saat takma alışkanlığı kazanan çocuk, ileride dakik olmak ve zamanı verimli kullanmak adına daha bilinçli ve hassas olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz