Çocuklarda Enstrüman Eğitiminin Önemi

0
298

Yıllardır sık sık duyulan sözlerin başında çocuğunuza enstrüman çalmasını öğretin gelir. Ancak çocuklarda enstrüman çalmanın etkisi çok fazla dile getirilmez. Oysaki, küçük yaştan itibaren çocuklarda enstrüman eğitimi almak, hayatlarının geri kalanında, enstrüman öğrenmeye çalışırken, farkında olmadan kazandıkları düşünme, kurgulama ve hareket etme yeteneklerini kullanıyorlar.

Her Çocuk İçin En Az Bir Enstrüman

Her enstrümanın, çocuğun beyin fonksiyonlarını değişik şekilde kullanmasına etki eden bir çalım tekniği vardır. Örneğin piyano gibi tuşlu çalgı öğrenmeye başlayan çocuklar, beynin sağ ve sol taraflarını birbirinden bağımsız olarak kullanma özelliği kazanırlar. Bu özellik aynı anda çok fazla şeyi düşünüp karar vermek anlamına gelmektedir. Tüm beynimizi bir noktaya odaklamak yerine aynı anda iki farklı konuya sağlıklı bir şekilde odaklanabilmek, karşılaştırma yapabilmek, anlık ve doğru kararlar vermek adına oldukça önemlidir. Bunun yanında herhangi bir enstrüman çalabilmek çocuklara el becerisi de kazandırmaktadır.

cocukveenstruman2 - Çocuklarda Enstrüman Eğitiminin Önemi

Çocuğunuzu küçük yaştan itibaren gitar çalmaya teşvik etmek, piyanoda olduğu gibi beyin ve el koordinasyonunu sağlar. Piyanoya ek olarak, hem gitar çalıp hem de şarkı söyleyebilen insanlarda, beynin çok daha karmaşık sorunları rahatlıkla çözebildiği gözlemlenmiştir. Enstrüman çalarken hata yapmamaya odaklanan bir çocuk, ilerleyen zamanlarda yaptığı işe doğru bir şekilde odaklanarak hata yapmamayı öğrenir. Bu durum hayatı boyunca devam edecek bir alışkanlık halini alır.

Enstrüman çalmanın kişiye kattığı en önemli özellik, enstrüman çalan kişinin, işini doğru yapması için sağlamaya çalıştığı konsantrasyondur. Bugün, hayatımızda yaptığımız işlerin doğruluğu ve yaptığımız süreler hep doğru konsantrasyonu sağlamakla ilgilidir. Enstrüman çalmaya başlamadan önce sağlayacağınız konsantrasyon, gerçek yaşamınızda işinizi ne kadar doğru yapacağınız ve ne kadarlık bir süre içinde bitireceğiniz ile doğrudan ilgilidir.

Enstrüman öğrenimini sadece piyano ve gitar ile sınırlamak doğru olmaz. Ancak, günümüzde popülerlik anlamında da bu iki enstrümanı çalmayı öğrenmek isteyenler oldukça fazladır. Bu enstrümanların yanında keman, yan flüt ve bateri gibi vurmalı çalgılar da son derece önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz