Çocuklara Ders Çalışmayı Sevdirme Yöntemleri

0
290

Akıllı telefon ve tabletlerin artık her evde bulunmasından dolayı çocuklar çok küçük yaşlarda itibaren sosyal yaşantıdan uzaklaşıyorlar. Bu durum aynı zamanda onların okul hayatlarını olumsuz etkilemekte. Bunca cazip teknolojik cihaz arasında çocuklar ders çalışmaktan uzaklaşıyorlar.

ders02 - Çocuklara Ders Çalışmayı Sevdirme Yöntemleri

Çocuklara erken yaşlarda ders çalışma alışkanlığı kazandırmak ailelere düşen görevlerden. Küçük çaplı ve kısa zamanlı günlük aktivitelerle bu alışkanlık sürekli hale getirilebilir.

Çocuklara ders çalışmayı sevdirme yöntemleri ile ilgili olarak anne ve babanın çocuklara örnek olması gelmektedir. Her çocuk çevresinden ziyade birçok alışkanlığını anne ve babasından alır. Siz ne kadar iyi bir örnek oluşturursanız onlar da sizin izinizden gitmeye devam edeceklerdir.

Çocuğunuzun ders çalışacağı ortamda dikkat dağıtıcı herhangi bir şeyin olmasını engelleyin. Telefon, televizyon, bilgisayar ve tabletler onların dikkatini ciddi derecede dağıtacaktır.

Ders çalışmayı istemeyen çocuklar, abartıya kaçmadan aldıkları başarılar ödüllendirilerek çalışmaya teşvik edilebilirler. Bu onları yeni başarılara yönlendirecektir. Ancak bunun bir rüşvete dönüşmemesi gerekmektedir. Bu durum çocuklara ders çalışmayı sevdirme yöntemleri arasında değerlendirilebilir.

Sorumluluk Sahibi Olmayı Öğretin

Sorumluluklarını kendilerinin yerine getirmesini sağlayın. Onların yerine ödevlerini siz yapmayın, onlara sadece yardımcı olun ve yol gösterin.

Çalışma saatlerinin uzunluğu konusunda makul süreler belirleyin. Bu sürede belirli ödevleri tamamlamasını öğretin. Uzun ve meşakkatli olan her şeyin onları dersten uzaklaştıracağını unutmamak gerekir. Çocuklara ders çalışmayı sevdirme yöntemleri ile ilgili olarak onların sıkılabilecekleri davranışlardan uzak durun.

ders01 - Çocuklara Ders Çalışmayı Sevdirme Yöntemleri

Sorumluluklarını uygun bir dille hatırlatmak ama asla ısrarcı olmamak son derece önemlidir. Gerekirse konuyla ilgili karşınıza alıp olumlu ve sıkıcı olmayan konuşmalar yapabilirsiniz.

Baskıcı ve sert tavırlardan kaçınmak gerekmekte. Ders çalışmayan çocuklar üzerinde şiddete başvurmanın bunu çözüme kavuşmayacağını unutmayın.  Küçük yaşta karşılaşacakları sert tavırlar çocuklarda agresif bir savunma mekanizmasının gelişmesine sebep olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz