Çocuklara Bilgi Yüklemesi Nasıl Yapılır?

0
249

Çocuklara bilgi yüklemesi yapılıp yapılmaması gerektiği uzmanlar tarafından yıllardır tartışılan bir konudur. Oysaki bu yöntem okullarda uygulanan yöntemin birebir aynısıdır. Ancak çocuklara bilgi yüklemesi yapılırken dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar bulunmaktadır.

cocukbilgi01 - Çocuklara Bilgi Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Okullarda verilen bilgiler çocuklar için her zaman cazip olmayabilir. Hatta çoğunlukla cazip olmayacak ve çocuğunuzun bu bilgileri öğrenmesi ve zihninin bir köşesinde tutması zor olacaktır. Böyle durumlarda çocuğunuzun daha çok ilgisini çeken ve zihninde kolaylıkla tutabileceği ve ilerleyen dönemlerde yararlanabileceği bilgileri öğrenmesi çok daha faydalı olacaktır. Bu noktada ebeveynlere de büyük görevler düşmektedir. Bu durum aynı zamanda çocuğunuzun ilgi duyduğu alana da yönelmesinde kolaylık sağlayacaktır.

Çocuklar ilgi duydukları şeyleri çabuk öğrenir ve uzun yıllar akıllarında tutabilirler. Çocuğunuzun neleri çabuk bir şekilde öğrendiğini gözlemleyebilir ve o doğrultuda ona bilgiler sunabilirsiniz. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse: Çocuğunuz müziğe ilgi duyuyor, gününün çoğunu müzik dinleyerek geçiriyor ve hatta çoğu zaman bir enstrüman çalarmış gibi hareketler yapıyorsa, onunla müzik hakkında konuşarak çeşitli bilgiler verebilirsiniz. Hatta onun bir enstrüman alarak öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklara bilgi yüklemesi yapmak, onların ilgi alanları doğrultusunda olursa amacına uygun şekilde yapılır.

Hayat Sadece Ders Çalışmak Değil

Çoğu ebeveyn ise çocuklarının tamamen dersleriyle ilgili olmasını ve dikkatinin başka ilgi alanlarına kaymamasını ister. Bu son derece yanlış bir davranıştır. Bu şekilde bir davranış, çocuğunuzun yeteneğini ve yaratıcılığını körelteceği gibi hayattan keyif almasını ve kendisine zorla gereksiz gördüğü şeylerin öğretilmek istendiği duygusuna kapılmasına sebep olacaktır. Kim ne derse desin, bir çocuk için okul her zaman hayatının ikinci planında olacak ve gereksiz olarak görülecektir. Bu yüzyıllardan beri bu şekilde gelmiştir.

cocukbilgi02 - Çocuklara Bilgi Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Çocuklara bilgi yüklemesi yaparken onların gereksiz olarak gördükleri şeyler yerine çok daha kısa sürede öğrenebilecekleri ve uzun yıllar akıllarında tutabilecekleri bilgileri öğretmek her zaman için onlara yapılacak en büyük iyiliktir. Çocukluk döneminde zaten öğrenmeye aç olan bünye, gerekli gereksiz her şeyi depolayabilir ancak kendisi için gereksiz gördükleri kısa zamanda aklından silinecektir. Bu bakımdan, aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen insanların çocukluklarına dair hatırladıkları olaylar daha yakın zamandaki hatırladıkları olaylara göre çok fazladır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz