Çocuk Gelişiminde Bilgisayar Oyunları

0
328

Günümüzde, gerek bilgisayar oyunları yapan firmalar, gerekse eski usul, kutu içerisinde satılan zeka oyunları üreten firmalar, bu oyunları kurgularken insanlar üzerinde gözlemledikleri davranış farklılıklarından yola çıkarak bu oyunları hazırlarlar. Büyük ihtimalle, günümüzde oynanan zeka geliştirici bilgisayar oyunları yıllar önce insanlar üzerinde yapılan bir deneyle ortaya çıkmıştır.

bilgisayaroyunlari01 - Çocuk Gelişiminde Bilgisayar Oyunları

Oyun denildiği zaman artık insanların aklına bilgisayar oyunları gelmekte. Aileler tarafından yanlış olarak bilinen en önemli nokta ise bilgisayar oyunlarının çocuklara zihinsel olarak zarar verdiğidir. Ancak tam tersine, bilgisayar oyunları çocuklara pek çok beceriye sahip olma özelliği aşılamaktadır. Bunlardan en önemlisi de anlık kararları kolay bir şekilde verme özelliğidir. Çocuk ileride bunu normal hayatında sıklıkla kullanacaktır.

Gündelik yaşantımızda bilgisayar oyunu oynamak herkes tarafından yapılan bir etkinliktir. Çoğu insan evinde ya da iş yerinde yoğun çalışma stresinden kurtulmak için kısa süreli olarak oyun oynayabilir. Ancak oyunlar herkes için stresten kurtulmak için oynanmaz. Bazı çocuklar istem dışı olarak zeka geliştirici oyunlar üzerinde yoğunlaşırlar. Ailelerin bu noktada çocuklarını iyi bir şekilde gözlemlemesi oldukça önemlidir. Çünkü bu çocuklar zoru başarmayı hedefleyen bir yapıya sahiptirler. Kolayla asla yetinmeyen bu çocuklar yine ileride zorluklarla mücadele edebilecek bir zekaya sahip olabilirler.

Yabancı Dile Katkısı Var

Ülkemizde, bilgisayar oyunlarının çocukların yabancı dil gelişimine etkisi son derece fazladır. Piyasadaki oyunların tamamına yakınının yabancı dilde olduğunu düşünürsek, özellikle meraklı çocukların ilgisi olayları anlamak üzerinde toplanacaktır. Bu sayede çocuk hem yabancı kelime haznesini geliştirir hem de araştırma yapmayı da öğrenir.

bilgisayaroyunlari02 - Çocuk Gelişiminde Bilgisayar Oyunları

Çocukların bilgisayar oyunları oynaması ile ilgili olarak ailelere çok önemli görevler düşmekte. Çocuk, yaşı itibariyle oyun oynamaya aç bir varlıktır. Bu yüzden bu isteğine engel olmamalı. Bilgisayar oyunları oynayabilmeleri ile ilgili çocuklara bir şart getirmek son derece yanlış bir davranıştır. Bu yüzden çocuğunuzun bilgisayar oyunları oynamasına günün belirli saatlerinde bir ya da iki saat süreyle müsaade edin. “Yemeğini bitirirsen”, “ödevini yaparsan”, “banyoya girersen” gibi şartlar öne sürmeyin. Çünkü bu şartların, çocuğunuz tarafından bir an önce ve baştan savma bir şekilde yerine getirileceğini unutmayın. Bırakın çocuğunuz oyun oynasın ve diğer işleri yaparken aklında bilgisayarla oyun oynama düşüncesi kalmasın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz