Chinchilla Cinsi Kediler

Chinchilla Cinsi Kediler - Chinchilla Cinsi Kediler

Genellikle sakin ve uysal bir cins olan chinchilla kedilerinin kökeni tüylerinin benzerliği nedeniyle Güney Amerika’da kemirgen olan chinchillaya dayanır.  Bu kediler tüylerinin benzerliği nedeniyle bazı kimseler tarafından İran ırkına ait bir tür olarak düşünülse de her iki tür arasında vücut yapısı bakımından farklılıklar vardır. Chinchilla, benzerlik nedeniyle İngiliz kökenli Sterling kedisiyle de karıştırılmaktadır. Ancak chinchilla cins bilgileri Sterling cinsi kedilerden daha farklıdır.

Chinchilla cins bilgileri şu şekildedir: sakin bir tür olan bu kediler sahiplerine sadakatle bağlanabilirler. Daha çok tek bir kişiye bağlanmayı seçerler ve sabırlı yapıları ile çocuklarla bir aradayken de zorlanmazlar. Sevgisini belli eden ve ilgi görmekten hoşlanan bu tür, dışarı çıkmaktansa evde kalmayı tercih ettikleri için her türlü ev ve apartman dairesinde kolayca bakılabilirler. İran kedilerine göre daha hareketli ve oyuncu olan bu cins sarılmaktan ve sevilmekten çok hoşlanırlar. Ayrıca uyumlu yapıları ile diğer ev hayvanları ile de iyi anlaşırlar. Chinchillalar hassas ve kırılgan bir görünüme sahip olmakla birlikte dayanıklı kedilerdir. Görünüş olarak İran ırkı kedilerin temel özelliklerini taşırlar. Ancak İran kedilerinden vücut yapısı olarak daha ufak, daha az tıknazdırlar. Ayrıca chinchilla cinsinin yüzleri daha çıkıntılı ve burun kemiklerinin basık burunlu İran kedilerine göre daha uzun olduğu savunulmaktadır. Chinchillaların yüzleri İran kedilerine göre daha güleç, çeneleri daha çıkıntılı, burunlarının ortası siyah çizgili ve kırmızı renkte gözleri zümrüt yeşili veya mavi-yeşil renkte ve koyu siyah sürmelidirler. Ayrıca bu türün patileri de siyahtır. Chinchillalar dünya çapında kabul görmüş kedi cemiyetleri tarafından henüz resmi onay almamışlardır.

Yoğun tüylü olan bu cinsin tüyleri her gün 15 dakika taranmalıdır. Birkaç günlük bir ihmal tüylerin çok karışmasına ve hemen düğümlenmesine neden olur ve tüylerin tamamen traş edilmesini gerektirir. Chinchilla cins bilgileri bu türün her ne kadar düzenli taransalar da özellikle bahar aylarında kışlık tüylerini değiştirirken çok tüy döktüklerini gösterir.  Bu durum fazla titiz ya da alerjisi olan insanlar için sorun teşkil edebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here