Neden Bütün Çocuklar Kod Yazmayı Öğrenmeli?

0
220

Neden Bütün Çocuklar Kod Yazmayı Öğrenmeli?

Neden Bütün Çocuklar Kod Yazmayı Öğrenmeli - Neden Bütün Çocuklar Kod Yazmayı Öğrenmeli?

Kod Yazmak Ne Demek?

Kod yazmak bizim kullandığımız dilden farklı olarak bilgisayarın kullanmış olduğu dilde emirler vermektir. Endüstrinin gelişimi, 4.0 ile tanışma, yapay zeka, derin öğrenme, robotik gelişmeler ve daha birçok teknolojik ataklar bizim bu yazılım dillerine olan gereksinimimizi daha da artırmıştır. Bilgisayarda yazılan bu komutlar c, c++, pyhton gibi bilgisayarın anlayıp işleme dökebileceği dillerde yazılmaktadır.

Kod Yazmayı Çocuklar Neden Öğrenmeli?

Çocuklar kod yazmayı öğrenmek zorunda çünkü geleceğin inşası görevi onların omuzlarına verilmiştir. Teknolojik gelişmeleri kavrayabilmek, bu teknolojik gelişmelerin içinde bulunabilmek, iyi bir kariyer sahibi olabilmek ve para kazanmak için tüm çocuklar tıpkı matematik dersi gibi kod yazmayı öğrenmelidir. Eskiden kullanılan bilgisayar yazılım dilleri daha karışık iken şimdilerde çok basit öğrenilebilecek arduino gibi elektronik kart uygulamaları mevcuttur. Her çocuk bu basit elektronik kart sayesinde kod yazma işini kısa sürede kavrayabilecek ve bu sayede büyük bir bilgi birikimine de çocuk yaşta merhaba diyecektir.

Kod Yazmak İçin Nereden Başlamak Gerekir?

Kod yazmak evde kendi kendine öğrenebilse de bu iş için epey uğraşmak ve zaman ayırmak gerekmektedir. Ancak birçok firma çocuklar için kolay kod yazmayı ve bunlarla projeler yapmayı öğretmektedir. Programlama dili, elektronik devre elemanlarının tanıtılması, sensörlerin ve motorların kullanımı ile proje tasarımları yapmak bu ekipler sayesinde kısa sürede öğretilebilmektedir. Bilinen firmalardan www.robotimakademi.com her yaştaki ve seviyedeki çocuk için kolaylıkla bu bilgileri öğretmektedir. Başlangıçta led ile yapılan deneylerden zaman içerisinde çizgi izleyen robot yapımını ve hatta hayallerinde kurguladıkları daha nice projeleri kısa sürede yapabilecek seviyelere gelebilirler. Çocukların öğrenmiş olduğu kodlama bilgisi ile beraber yapmış oldukları projeler onların analitik düşünmelerini, bilişsel, duyuşsal ve psikomotor gelişimlerine katkıda bulunacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz