FTP Nedir, Nasıl Bağlanılır ?

0
261

FTP Nedir, Nasıl Bağlanılır ? FTP (File Transfer Protocol) Internete bağlı bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına verilen genel addır. İlk geliştirilen internet protokollerinden biridir.

ftp made simple main 300x200 - FTP Nedir, Nasıl Bağlanılır ?
FTP Nedir, Nasıl Bağlanılır ?

FTP protokolü ile bir başka bilgisayardan bir başka bilgisayara dosya aktarımı yapılırken, o bilgisayar ile etkileşimli-aynı anda (on-line) bağlantı kurulur ve protokol ile sağlanan bir dizi komutlar yardımıyla iki bilgisayar arasında dosya alma/gönderme işlemleri yapılır.Yani teknik olarak bakmazsak dosya transfer sistemi olarakda adlandırılır.

Peki Web Sitenizin FTP’sine nasıl erişebilirsiniz?

Yeni arkadaşlarımız için her zaman sorun FTP’ye erişmektir.FTP’ye erişimi çeşitli yazılımlar ile yapmanız işlerinizi dahada kolaylaştırcaktır.Günümüzde bana göre en iyi FTP yazılımlarından biri ve kendi kullandığım FTP yazılımı FileZilla programıdır.Kurulumu ve kullanımı basit bir programdır.

FTP’nize erişebilmek için hosting sağlayıcınızdan size gönderilen bilgiler gereklidir.Bunlar olduğu taktirde bağlantınızı yapabilirsiniz.Hemen sizlerle FileZilla programı ile bir bağlantı gerçekleştirelim.

Resim üstünde belirttiğim alanların açıklamaları mevcuttur. Bu şekilde web sitenizin FTP’sine bağlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz