Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

0
341

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır? Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization – SEO) yapabilmek, internet sitesini arama sonuçları bakımından iyileştirebilmek için öncelikle mevcut durumu bilmemiz gerekiyor.

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

pWAy7n 300x214 - Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?
Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Mevcut durumu analiz edebilmek için Google’ın tek bir aracı var. Kendi resmi sitesinde eski adı ile Google Web Masters, yeni adı ile Search Console, yani arama konsolu adında bir aracı kullanıyorsunuz. Google Search Console’a google.com/webmasters/tools/home adresinden veya Google’da “search console” araması ile ulaşabilirsiniz. Burada Google, web sitesinin sahibi olduğunuzu doğruladıktan sonra size başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz bilgileri sunuyor. Hangi aramada kaçıncı sırada çıkıyorsunuz, hangi aramada hangi sayfanız çıkıyor gibi bilgileri buradan görebiliyorsunuz. Bu sayede optimizasyon için yavaş yavaş fikir edinmeye başlıyorsunuz. Seach Console’da siteniz için kimlerden trafik alınabileceği, sitenin hangi sayfaları daha değerli gibi bilgiler de veriliyor.

Arama motoru optimizasyonu site genelinde değil, sayfalarda yapılır. Bir sitenin her aramada ana sayfası ile ilk sıralarda çıkması mümkün değil. Eğer siz Google arama sonuçlarında çıkmak istiyorsanız, her arama terimi, yani hedeflediğiniz her anahtar kelime için güzel, doğrudan onunla ilgili sayfalar oluşturmalısınız. Anahtar kelime ve sayfa eşleşmesi çok önemli. Bunun olduğunu, Google’ın bu sayfaları sizin istediğiniz gibi görüp göremediğini öğrenmek için yine Search Console içinde Google bot gibi tara komutu verebilirsiniz. (Fetch as Google) Bunun sonucunda sayfanın Google tarafından nasıl göründüğünü, yaptığınız iyileştirmelerin yansımalarını görebilirsiniz.

Optimzasyon sırasında bir diğer nokta ise hazırladığınız iyi içeriklerin belli bir sırada olmasının gerektiği. Bunu da Google’ın starters guide, yani başlangıç rehberinden öğrenebilirsiniz.

Title (Başlık)

Bir web sitesinde sıralamada en önemli şey title, yani sayfa başlığıdır. Her sayfanın bir tane vardır, tarayıcıdaki sekmelerde de bu sayfa başlığı görünür. Arama sonuçlarında da bu kelime vardır. Burada anahtar kelime geçirmek çok önemlidir. Çünkü insanlar önce bunu görür ve aradığı şeyle ilgili olduğunu anlaması gerekir. Burada “Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden…” diye başlayan bir reklam sloganından ziyade “Dünyanın en büyük şu, şu şirketi” şeklinde yazmak daha önemlidir. Yani ne şirket olduğunuzu söylemeli, daha spesifik kelimeleri kullanmalısınız.

Description (Açıklama) Bölümü

Bir web sitesinde başlıktan sonra ikinci önemli şey description, yani açıklama bölümüdür. Açıklama bölümünü optimize etmek şu nedenle önemlidir: Google arama sonuçlarında aşina olduğunuz başlık, bir mavi link şeklinde daha büyük yazı ile görünür. Onun altında sayfa adresi yer alır, onun da altında bir açıklama kısmı gelir. Bu kısma biz snippet diyoruz ve bu kısmın optimize edilmesi çok önemli. Burada insanlar zaten akıllarından geçen şeyi Google’da yazmış oluyorlar ve Google onun ilgili olduğu yerleri altta gösterirken, “bak, bu site şu kelimeleri geçirmişti, o nedenle ilgili olduğunu gösteriyoruz” der. Orada arama terimlerinin bold, yani kalın yazı ile yazılmış olması gözü çok çeker. Biz o kelimeden trafik almak istiyorsak, açıklama bölümünde kullandığımız trafik beklentisi olan kelime ya da kelime grubunu bold yapmalıyız. Hatta mümkünse sitenin yapısı da buna izin veriyorsa, url’de de bunu kullanmak gerekir. Her şeyi anasayfada karşılamak mümkün olmadığından, ilgi alanınızda yer alan konular için ilgili iç sayfalar oluşturulup, url, title ve description bölümlerinde hedef anahtar kelimeler kullanılmalıdır. İçerikte de çok abartmadan ama içeriğin onunla ilgili olduğunu belli edecek şekilde, ortalama bir metin uzunluğunda belki 3-4 kere o kelimeleri geçirmek, olumlu bir iyileştirme olacaktır.

E-ticaret Siteleri İçin SEO

Öncelikle e-ticaret sitelerinin de birer web sitesi olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle bu web sitelerinde de yapılması gereken temel SEO çalışmalarının yapılması gerekir. Her ne kadar ürün satacak da olsanız, hangi ürün ya da hizmet grubu üzerine ticaret yapıyorsanız, bu ürün-hizmet grubuna ait içerik sayfaları e-ticaret sitesinde de bulunmalıdır. Buna ek olarak bir e-ticaret sitesi olduğunuzu ve ürün sattığınızı iyi bir şekilde belli etmelisiniz. Google siteleri tararken kategorilerine göre tarar. Hangiileri bilgi içeriği, hangileri katalog, hangileri marka sayfası, hangileri e-ticaret sitesi algılar. Aynı zamanda aramaların da e-ticaret yani satın alma amaçlı olduğunu da görebilir. Zaten kendiniz de Google’da bir ürün aradığınızda, ürün ile ilgili açıklama vb. şeyler yerine öncelikle ürünü satan yerleri daha üst sıralarda görürsünüz.

E-ticaret sitesi için SEO yaparken, e-ticaret sitesinin diğer sitelerden farklı olarak ürünlere odaklı olduğunu, bu ürünlerin belli kategoriler altında olduğunu göstermemiz gerekir. Her ürünün kendi sayfasında başlıklarının, açıklamalarının, fiyatının, renk seçeneklerinin, satın alma opsiyonlarının bulunması gerekir. Örneğin bir cep telefonu sayfasını inceleyelim: Cep telefonunun sitedeki elektronik kategorisinin altında, cep telefonları alt kategorisi altındaki bir ürün olduğunun tanımlanmış olması gerekir. Bunu hem kullanıcılar anlayabilmeli hem de Google’a göstermeliyiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz