Yeşilin ve Mavinin Her Tonuna Sahip Amasra

0
273

Yolu Amasra ’ya düşmemiş olanlar gördükleri zaman hayranlıklarını gizleyemeyecekler. Denizin ve yeşilin buluştuğu bu eşsiz nokta her dönem turistlerin akınına uğrayan bir yer.

amasra01 1024x647 - Yeşilin ve Mavinin Her Tonuna Sahip Amasra

Amasra’nın tarihteki önemi oldukça büyüktür. Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen Amasra, Bartın ile bağlı güzel bir liman kenti. Araçla Amasra’ya gelenler Kuş Kayası Yol Anıtı’na uğrayabilirler. Amasra merkezine 4 km. uzaklıkta olan bu anıt milattan sonra 54. Yüzyılda Romalılar tarafından yapılmış.

Amasra’da bulunan kalelerin tamamı Bizans İmparatorluğu zamanında yapılmış. İlerleyen dönemlerde burada hüküm süren Cenevizliler bu kaleler üzerinde çeşitli onarım ve değişiklikler yapmışlar. Amasra yarımadasında bulunan kale duvarları içinde çeşitli dehlizler bulunmakta. Eğer tarihi mekanları ve yapıları seviyorsanız bu dehlizler oldukça ilginizi çekecektir. Ayrıca bu kale içerisinde bulunan Fatih Sultan Mehmet camii de Amasra’nın en eski camisi durumunda.

Amasra’da bulunan başka bir ada ise Tavşan Adası. Tavşan adasında sadece tavşanlar yaşamakta. Bu bakımdan adaya uzaktan dahi bakıldığında çok enteresan görüntüler görmek mümkün. Bu adada yaşayan tavşanların bakımları ve yiyecek ihtiyaçları bölge halkı tarafından karşılanıyor.

amasra02 1024x576 - Yeşilin ve Mavinin Her Tonuna Sahip Amasra

Amasra’da Denize Girmek Mümkün

Amasra merkezde denize girmek mümkün. Büyük Liman adıyla bilinen bölge denizi ve güneşiyle eşsiz bir güzellik sergiliyor. Ayrıca Büyük Liman’ın kumsalları da temizlik açısından oldukça üst düzeyde. Yaz aylarında turistlerin akın ettiği bir kumsal olma özelliğini taşıyor. Bununla birlikte özel aracı olanlar birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Bozköy Koyu ya da Çakraz’a giderek buradan da denize girebilirler.

Amasra, Bartın’a sadece 17 kilometre mesafede. Bolu-Gerede yolunu kullanarak Amasra’ya ulaşmak mümkün. Amasra bir liman kenti olması itibariyle her türlü deniz ürününü de taze olarak bulmak mümkün. Yolu Amasra’ya düşenler için ilk tadılması gerek deniz ürünü elbette ki balık. Bölgede bulunan hemen hemen her restoranda taze günlük balık bulabilmek mümkün. Eğer deniz ürünleri ile aranız yoksa civarda pide ve ev yemekleri yenebilecek yerler de var. Amasra’da bulunan pansiyonların hemen hemen tamamına yakını deniz manzaralı ve konaklama + kahvaltı ücretleri günlük kişi başı olarak 60-70 lira aralığında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz