Vize Roma Tiyatrosu

0
298

Vize Roma Tiyatrosu

13 1m - Vize Roma Tiyatrosu

Ülkemizde bulunan antik tiyatroları hemen hemen herkes bilir. Efes, Aspendos, Side gibi yıllardır turistlerin akınına uğrayan bir çok eski döneme ait tiyatro kalıntıları mevcuttur. Ancak bir tanesi unutulmuş ya da hak ettiği yeri pek fazla bulamamıştır.

13 13m - Vize Roma Tiyatrosu

Tarihi Vize Tiyatrosu, bugünkü Kırklareli sınırları içinde bulunan Vize ilçesindeki tarihi yapıtlardan sadece bir tanesi. Vize, yolu buraya düşen insanların son derece hayran kalacakları tarihi yerleriyle ünlü şirin bir ilçe. Trakların elinden burayı alan Bizanslılar, sanata ve mimariye duydukları ilgi sayesinde yerleştikleri yere bu tarz tiyatrolar inşa etmekteydiler. Vize Roma Tiyatrosu’nun sadece 10 adet basamağı olmasının ve ortadaki sahne kısmının oldukça ufak olmasından dolayı, buraya yerleşen Bizanslıların çok fazla kalabalık bir nüfusa da sahip olmadıklarını söylemek mümkün.

Vize Roma Tiyatrosu, 1995 yılına kadar atıl bir durumda bekledi. Ancak yıllar içinde buraya gelen turist sayısındaki artış ile birlikte Trakya Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Bölümü tiyatro ile ilgilenmeye başladı. Ancak bu oldukça geç kalınmış bir davranıştı. Çünkü bu kadar eski bir tarihi eserin yıllar boyunca el değmeden yerinde durması imkansızdı. Define avcıları tiyatronun elle tutulabilecek tüm değerli oyma taşlarını ve kaidelerdeki ufak heykelcikleri yağmalamışlardı.

Günümüzde tiyatronun basamaklarından geriye kalan kalıntılar ve ortasındaki sahne olarak kullanılan kısım durmakta. Ancak bakımsız olduğu her halinden belli oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz