Vize Anıt Çınar

0
305

Kırklareli’nin Vize ilçesi sadece tarihi güzellikleriyle değil, doğal güzellikleriyle de insanlar büyüleyen bir yer. Her yıl buraya gelen turistlerin bir fotoğraf çektirmeden gitmedikleri yerlerin başında ise Vize Anıt Çınar geliyor.

bu agac osmanli imparatorlugu ndan daha yasli 7479415 7323 m - Vize Anıt Çınar

Tam tamına 819 yıllık olan ve Çakıllı Beldesinde bulunan bu çınar yüzyıllardan beri tarihe meydan okurcasına aynı yerinde durmaya devam ediyor. 10 metre çapında ve 20 metre uzunluğundaki çınar, bölgeye gelen pek çok turistin yoğun ilgisine maruz kalmakta.

Vize Anıt Çınar’ın gövdesi ni 15 kişi elele tutuşarak çevreleyebiliyor. Bununla birlikte yapılan ölçümlerde ağacın kökünün genişliği de 20 metre çapında olduğu tahmin edilmekte. Geçmiş dönemlerde belediyenin çeşitli altyapı kazı çalışmaları sırasında ağacın köklerine ulaşılmış ve ağaca fazla zarar gelmemesi için bu çalışmalar dikkatli bir şekilde yürütülmüş. Bazı dönemlerde çalışmalardan vazgeçildiği dahi olmuş.

Ağacın tarihsel anlamdaki önemi ise Osmanlı İmparatorluğu’unun kuruluşuna ve yıkılışına tanıklık etmesi. 1453 yılında İstanbul’un Fethi sırasında bile ağacın 200 yaşında olduğu bilmek insanın tüylerini diken diken etmeye yetiyor.

asirlik cinar - Vize Anıt Çınar

Günümüzde Vize Anıt Çınarının hemen altında bir kahve bulunmakta. Eğer yolunuz Vize’ye düşerse 819 yaşındaki bu tarihi çınarın yapraklarının gölgesinde bir bardak çay içme fırsatını bulabilirsiniz. Bir yandan çayınızı yudumlarken diğer yandan da çınarı uzun uzun seyredip düşüncelere dalmaktan kendinizi alamayacaksınız. Günümüzde çınar ciddi bir koruma altında bulunmakta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz