Ukrayna Hakkında ;Ukrayna’da Hangi Şehire Gidilir? Odessa mı ? Kiev mi ?

0
552

Ukrayna (Ukraynaca: Україна, transliterasyon: Ukrayina), Doğu Avrupa’da bir ülke.603.628 km2 yüz ölçümüyle tamamı Avrupa’da olan en geniş ülkedir.Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile kara sınırı vardır. Ayrıca güneyde Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır.

Ukrayna Hakkında ;Ukrayna’da Hangi Şehire Gidilir? Odessa mı ? Kiev mi ?

ukrayna manzaraları - Ukrayna Hakkında ;Ukrayna’da Hangi Şehire Gidilir? Odessa mı ? Kiev mi ?
Ukrayna Hakkında ;Ukrayna’da Hangi Şehire Gidilir? Odessa mı ? Kiev mi ?

Ukrayna yasama, yürütme ve yargının ayrı olduğu, yarı başkanlık sistemi ile yönetilen bir üniter devlettir. Başkenti ve en büyük şehri Kiev’dir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana Ukrayna, yedek ve yarı askeri güçler de hesaba katıldığında Rusya’nınkinin ardından Avrupa’daki en büyük ikinci silahlı kuvvetlere sahiptir.

Tarihi ;

Ukrayna adı, eski Slav dilinde “sınır ülkesi” anlamına gelmektedir ancak şimdi bilimsel çevrelerde başka görüşler de vardır. Eskiden Ukrayna’ya Rutenya (Rus, Русь) da denilmekteydi. Ukrayna, Slavlardan önce sırayla İskitler (Sakalar), Hunlar, Hazar Kağanlığı, Kıpçaklar, Peçenekler, Kumanlar, Oğuzlar ve Altınordu Devleti, Osmanlı Devleti tarafından kontrol edilmiştir. Günümüzde Ukrayna’nın başkenti olan Kiev, 9. yüzyılın ortalarına kadar Hazar Kağanlığı’nın bir parçasıydı. Peçenekler Kiev şehrine Türkçe ”Sambat” adını vermişlerdi. 860 yılı civarında Viking kralı Rurik’in komutanları tarafından Hazar Kağanlığı’nın elinden alındı ve Kiev Knezliği’nin bir parçası oldu. 14. yüzyılda Ukrayna topraklarının doğu kısmı Kiev dahil Litvanya Grandüklüğü’nün eline geçti. Batı kısımlar ise Lehistan Krallığı’nın bir parçası haline geldi.

16. yüzyıl ortalarında Dinyeper Irmağı boylarındaki Zaporizya bölgesinde yaşayan bazı gruplar örgütlenerek devletimsi bir birlik oluşturdular. Kozak, Kosak, Cossack, Kossak, Kazak, Rus Kazakları olarak da adlandırılırlar.Ukrayna ve Güney Rusya yerli halklarının karışımı ile 15. yüzyıl dolaylarında Don ve Dinyeper nehirleri civarında ortaya çıkan etnik topluluk.Kazakların bugün Kazakistan’da yaşayan Türk topluluğuyla bir alakaları yoktur. Kazak sözcüğü eski Türkçede maceracı ve özgür insan anlamındadır.

Kendilerine Kazak adını veren bu savaşçı insanlar; Lehistan, Osmanlı Devleti ve Çarlık Rusya’sını talan ederek geçimlerini sağlıyorlardı. 1648 yılında Bohdan Khmelnytsky’nin önderliğindeki Kazaklar, Lehistan’a karşı büyük bir ayaklanma çıkardılar. Rusya’nın desteğiyle çıkarttıkları bu ayaklanmada başarılı olan Kazaklar Lehistan’dan özerklik kazanarak Zaporizya’da tarihteki ilk Ukrayna devleti olan Kazak Atamanlığı’nı kurdular. 17. yüzyılın ikinci yarısında bu bölge; Lehistan, Osmanlı Devleti ve Çarlık Rusya’sı arasında büyük çekişmelere sahne oldu ancak Lehistan ve Osmanlı Devleti’nin zayıflaması üzerine bu durumdan Rusya karlı çıktı. 18. yüzyılın sonunda Lehistan’ın parçalanması sonucu Rusya, Ukrayna’nın büyük bir bölümüne el koydu.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra, 1919 yılında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kuruldu. Bu cumhuriyet, 1922 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne katıldı. II. Dünya Savaşı başladıktan sonra, 22 Haziran 1941 tarihinde Alman Wehrmacht birlikleri, Sovyetler Birliği’ne girdiler. İşgal döneminde, 5-8 milyon civarında Ukraynalı yaşamını kaybetti; 500 bin civarında Yahudi, Naziler tarafından öldürüldü.

Donetsk, Zafer Günü, 2013

Ukrayna’nın Sovyet dönemi tarihindeki en önemli olaylardan birisi de 26 Nisan 1986 tarihindeki Çernobil reaktör kazasıdır. Bu kazadan dolayı ortaya çıkan radyoaktif serpinti, 350.000 kişinin olay bölgesinden uzaklaştırılmasına neden oldu. 8 Aralık 1991’de Beyaz Rusya, Rusya ve Ukrayna ortak bir karar alarak Sovyetler Birliği’ni resmen ortadan kaldırmaya karar verdi. Bağımsız Devletler Topluluğu ilan edildi ve Ukrayna bağımsız bir ülke haline geldi. 2004 yılında, Ukrayna tartışmalı bir ülke başkanlığı seçimi yaşadı. Turuncu Devrim adı verilen protestolar sonucu seçimler yenilendi ve Viktor Yuşçenko devlet başkanı seçildi. 2014 yılının başında gerçekleşen halk ayaklanması sonucunda devlet başkanı Viktor Yanukoviç istifasını vermek zorunda kaldı. Bu iç karışıklar yüzünden ve Kırım’da yapılan referandum sonucunda Rusya Kırım’ı ilhak etti.

Coğrafyası ;

603.628 km2 (233.062 mi2) yüz ölçümü ve 2.782 km (1.729 mi) kıyı şeridi ile Ukrayna, dünyadaki en geniş 46. ülkedir. Tamamı Avrupa’da olan en geniş ülke ve Avrupa’daki en geniş ikinci ülkedir (Rusya’nın Avrupa’daki bölümünden sonra).

Politikası ;

Ukrayna 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrıldıktan sonra ekonomik ve siyasal açıdan ciddi problemler yaşadı. İktidarlar için en önemli sorun politik yakınlıkta Rusya ya da AB arasında tercih yapmaktı. Zira halkın seçimdeki tercihi bu politik duruşa göre şekilleniyordu. Ancak Rusya yanlısı partiler ile Avrupa Birliği yanlısı partilerin toplamda hemen hemen eşit oya ulaşması istikrarlı bir siyasi yapının oluşmasını engelledi. 1998 seçimlerinde birinci gelen Komünist Parti ve diğer Moskova taraftarı partiler, 2004 yılındaki Turuncu Darbe ile uğraşmak zorunda kaldılar. Bu darbeyle iktidara gelen AB ve batı yanlısı partiler ise 2012 seçimlerinde iktidarı yine Rusya taraftarlarına bırakmak zorunda kaldılar. Bu istikrarsız ortamda iktidardaki Bölgeler Partisi’nin Avrupa Birliği ile müzakereleri askıya alması ülkede yeni bir siyasi kriz yarattı. 2013 yılında batı yanlılarının yeni bir darbe girişimi Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in istifasıyla sonuçlandı. Bu gelişmeler de ülkenin fiili olarak ikiye bölünmesine sebep oldu.

Ukraynada Hangi Şehire Gidilir - Ukrayna Hakkında ;Ukrayna’da Hangi Şehire Gidilir? Odessa mı ? Kiev mi ?

Ukrayna’da Hangi Şehire Gidilir?

Sorusunun cevabına gelecek olursak, tatil amacınız, Ukrayna’da kalacağınız süre, Rusça ya da İngilizce bilip bilmeme durumunuza göre değişik seçimler yapabilirsiniz. Rusça ve Ukraynaca bilmiyorum, Ukrayna gezisi için hangi şehre gitmeliyim diyorsanız gidebileceğiniz 1. Şehir Odessa, 2. Şehir ise Kiev. Bu iki şehirde diğer şehirlere bakarak turist şehirler olduğu için dil problemini daha az yaşayacağınız şehirler içinde yer alıyor.

Odessa Gezilecek Yerler - Ukrayna Hakkında ;Ukrayna’da Hangi Şehire Gidilir? Odessa mı ? Kiev mi ?

Odessa mı, Kiev mi, Kharkiv mi Lviv mi?

Odessa mı Kiev mi ya da Kharkiv mi Lviv mi Zaporijya mi Dnepropetrovsk mu? Ukrayna’da hangi şehire gidilir derseniz, Odessa deniz, kum, güneş ve gece plajlarda sabaha kadar süren plaj partilerine katılabilirsiniz. Yılın her ayı Kiev gece hayatı, dans şovları, kulüpler, masaj salonlarında dinlenebilirsiniz. Kharkiv ve Lviv’de gece hayatının yanı sıra kültür tatili yapabilir, tarihi mekanları, müzeleri gezebilir, mükemmel parklarında gezebilir, en ucuz şekilde konaklayabilirsiniz. Dnepropetrovsk Zaporijya gibi şehirlerde, Kazak ve Türk kültüründen kalma tarihi yerleri gezebilir, Ukrayna’nın en güzel kızlarını görebilir, büyük ve geniş caddelerindeki halkın arasına karışarak günü geçirebilir, gece eğlencesi için Ukrayna’nın tüm şehirlerinde olduğu gibi sınırsız eğlencenin olduğu gece kulüpleri, barlar, partilere katılabilirsiniz.

image - Ukrayna Hakkında ;Ukrayna’da Hangi Şehire Gidilir? Odessa mı ? Kiev mi ?

Ukrayna’da En İyi Gece Hayatı Nerede?

Ukrayna’da gece hayatı hemen hemen tüm şehirlerde oldukça renkli ve sınırsız eğlenceler ile dolu. En iyi gece hayatı için Ukrayna’da hangi şehire gidilir? Yaz aylarında gece hayatı için birinci seçenek Odessa kenti olmalıdır. Özellikle Rusça bilmeyen Türk turistler için Odessa gece eğlencesi için en sorunsuz şehirlerin başında geliyor. Mekanlarda Türkçe menü olan restoran, bar, gece kulübü bulunuyor. Kış aylarında ise, Kiev, Kharkiv ve Lviv kentleri gece hayatı için tercih edilebilir. Ukrayna’ya gece hayatı için gidiyorsanız, seçim yaparken en önemli etkenlerin başında bütçeniz ve dil durumunuz geliyor. Her ne kadar Ukrayna gece hayatı için dil sorunu olmadığı, mekanlardaki Ukraynalı kızlar ve çalışanların İngilizce bildiği söylense de, başkent Kiev gece kulüplerinde bile mekanda İngilizce bilen kişi sayısı %5 i geçmez. Bu saydığımız 4 şehirde gece hayatı için neredeyse tüm imkanları barındıran gece kulüplerine sahip.

Otdyh na CHernom more - Ukrayna Hakkında ;Ukrayna’da Hangi Şehire Gidilir? Odessa mı ? Kiev mi ?

Ukrayna’da Hangi Şehirde Tatil Yapılır?

Ukrayna’da hangi şehirde tatil yapılır? Hangi şehirde ne yapmalı? Yaz aylarında Rusça biliyorsanız, Ukrayna’nın küçük ve turist olmayan bakir kalmış kentlerinde gezerek ilgi odağı olabilirsiniz. Büyük kentlerde Ukraynalı kızlar hemen hemen her gün yabancı turistler ile iç içe oldukları için size sadece yolunacak kaz, para kaynağı gözüyle bakarken, küçük kentlerde durum bambaşka. Ülkenin küçük kasabaları ve köylerinde Ukraynalı kızların Türk erkeklerine bakış açıları bambaşka. Özellikle Türkiye, Antalya ve İstanbul şehirlerini duyduklarında sizlere hayranlıkla baktıklarını göreceksiniz. Rusça bilmiyorsanız Ukrayna tatili için büyük kentleri tercih etmenizi öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz