Dünyanın bir ucunda Fransa’ya bağlı olan bir ada Martinique Adası. Karayip denizinde, Bermuda Şeytan Üçgeninin hemen kıyısındaki bu ada her yıl turistlerin akınına uğrayan tropikal iklimin hüküm sürdüğü bir ada.

martinique03 - Tropikal Havasıyla Martinique Adası

Martinique Adası için turizm yılın 10 ayı devam ediyor. Bunun sebebi ise burada kış ayının yaşanmaması. Her yıl Ekim-Kasım aylarına denk gelen ve Kasırga Sezonu olarak adlandırılan bu aylarda turist gemileri adaya uğramıyorlar. Fransa’da ya da başka ülkelerde evleri olan ada yerlileri de bu mevsimde adadan uzaklaşıyorlar. Çünkü ciddi kasırgalar görülüyor.

Fransa’nın bir ili olarak bilinen Martinique Adası ‘nın para birimi Euro. Bunun sebebi ise Amerika kıtasında olmasına rağmen bir Avrupa Birliği toprağı olması. Adada konuşulan dil Fransızca ancak yaşlı olan yerli halk artık kaybolmaya yüz tutmuş Martinique dilini de kullanıyorlar. Adanın okur-yazarlık oranı ise %93 seviyesinde. Bu gerçekten yüksek bir rakam.

martinique02 - Tropikal Havasıyla Martinique Adası

Tarihi Bir Dokuya Sahip

Martinique Adası konum itibariyle pek çok savaşa tanıklık etmiş bir ada. Bu sebeple ada üzerinde pek çok kilise ve kale bulunmakta. Bu kiliselerden en önemlisi ise Saint-Pierre Kilisesi. Deniz kenarında bulunan bu kilise adada bulunan yanardağın 1902 yılında patlamasıyla büyük bir hasar almıştır. Tarihi yapısı bozulmadan yapılan tadilatlar neticesinde de bugün hala turistlerin en çok ziyaret ettikleri mekanlardan bir tanesidir.

martinique01 1024x576 - Tropikal Havasıyla Martinique Adası

Martinique Adası ‘nın %65’lik kısmı ormanlardan oluşmakta. Bu anlamda adaya gelen turistlerin pek çoğu otellerde kalmak yerine doğada kamp yapmayı tercih ediyor. Ancak yine tropikal bir ada olması sebebiyle buraya özgü böcek ve hayvan türleri de alışılagelmişin dışında. Buraya geleceklerin bu duruma da hazırlıklı olmaları gerekiyor. Martinique Adasına Paris üzerinden gelmek mümkün. Yaklaşık 8 saatlik bir uçuşla adaya gelinebiliyor. Buraya gelmek isteyenlerin en çok dikkat etmeleri gereken konulardan bir tanesi de vize konusu. Tek başına Fransa vizesi bu adaya gelmek için yeterli olmuyor. Fransa vizesinin yanında bir de Martinique vizesi almanız gerekmekte. Eğer pasaportunuzda bu vize yoksa Fransa’dan uçağa binerken sorun yaşayabiliyorsunuz. Bu vize hakkında Fransa Başkonsolosluğunun web sayfası üzerinden bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here