Tatile Giderken Bavul Nasıl Hazırlanır ?

0
372

Tatile Giderken Bavul Hazırlama

Tatile Giderken Bavul Hazırlama - Tatile Giderken Bavul Nasıl Hazırlanır ?

Tatil Planı

Tatil için planlanan yer ve süreye göre doğru bir bavul seçilmesi açısından tatile gidilecek bölge hakkında bilgi edinmek ve doğru bir planlama yapmak önem arz etmektedir. Sık yağmur yağan, Muson ikliminin hakim olduğu yerlere giderken su geçirmez polikarbon özellikli bavullar tercih edilmelidir. Özellikle uçakla yapılan seyahatlerde özgül ağırlığı mümkün olduğunca minimum olan bavulların seçilmesi havalimanı kontuarlarında eşya bırakma olasılığını azaltacaktır. Bundan dolayı gidilecek yer, seyahat süresi ve ulaşım metodu önemlidir.

Bavulu Doldurma

Tercih edilen ulaşım metoduna göre dikkat edilmesi gereken önemli püf noktalar vardır. Çoğu hava yolu şirketi yurtiçi uçuşlarda 15 kg bagaj ve 8 kg kabin bagajı hakkı; yurtdışı uçuşlarda ise 20 kg bagaj ve 8 kg kabin bagajı hakkı tanımaktadır. Uçakla yapılacak yolculuklarda bavulun ağırlığını ölçebilen elektronik kantarlar edinilmesi bavul hazırlamayı kolaylaştırmaktadır. Otobüsle yapılacak yolculuklarda ise genellikle ağırlık sınırlamasına dikkat edilmemektedir.

Kabin Bagajı Hazırlama

​​​​​​Ana bavulun kaybolması ihtimaline karşı, otobüs ve uçakta yolcunun yanında taşıyacağı kabin bagajına en azından 1 gün idare edecek kıyafet, maddi ve manevi değeri yüksek eşyalar, atıştırmalıklar, yolculukta ihtiyaç duyulabilecek ilaçlar bulunmalıdır. Uçakla yapılacak yolculukta kabin bagajında taşınacak sıvıların en fazla 100 ml hacminde 10 adet şişenin şeffaf, ağzı kapalı bir poşette hepsinin bir arada bulunması gerekmektedir. 100 ml sınırını aşan şampuan, diş macunu, reçel, bal gibi sıvıların bagaja verilecek bavula konulması gerekmektedir.

Bavul Hazırlama

Tatil süresine göre mümkün olduğunca az eşya alınmalı, valiz hacminden tasarruf etmek için rulo katlama tekniği kullanılmalıdır. Bavula konulacak akışkanların ağızları sıkıca kapatılmalı, tatil bölgesinden yapılabilecek alışveriş de hesaba katılarak bavulda yer bırakılmalıdır. Bavulda mutlaka isim etiketi bulunmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz