İnsanlar , tatilde daha fazla para harcamaya iten bilinçaltı nedenler var. Bunları kontrol altında tutmak her zaman kolay olmayabilir.

1233330 - Tatilde Neden Çok Para Harcarız?

Cincinnati Üniversitesi’nde pazarlama profesörü Esta Shah’a göre, tatilde planladığımızdan daha fazla para harcamayı bütçe yöntemiyle önleyebiliyoruz.

Tatilden dönüldüğünde de eğlencenin devam edeceğini bilmek kişiyi gereksiz harcamalardan korur.

Kolektif kör noktamız

Tatilden döndüğünde çoğu insanı, beklediğinden daha yüklü kredi kartı ödemeleri bekler. 2017’de yapılan bir araştırmaya göre, Amerikalıların yüzde 74’ü tatilden döndüğünde 1100 dolardan fazla borç ödemek zorunda kalıyor.

İngiltere’de ise daha tatile çıkmadan önce kişi başına 700 doları aşkın bir harcama yapılmış oluyor.

Hawaii’de mali danışmanlık yapan Psikolog Brad Klontz, çoğu insanın mali yaşamını planlamada sorun yaşamadığını, ama bunun tatilde geçerli olmadığını söylüyor.

Bilinçaltı nedenler

Peki insanlar seyahat ederken neden harcamaları üzerindeki kontrolü yitiriyor?

INSEAD işletme fakültesinin Singapur kampüsünde pazarlama profesörü Kalus Wertenbroch bunun ardında bilinçaltı nedenlerin olduğuna inanıyor.

Öncelikle para birimindeki farklılıklar kişiyi harcayacak daha fazla parası olduğu yanılgısına itebilir.

dfd878a937163c04c58b521ac975c4a4 - Tatilde Neden Çok Para Harcarız?

Gevşek bütçe

Ayrıca seyahate çıkanlar, harcayacaklarından daha az ya da fazla para ayırarak gerçekçe olmayan, her yöne çekilebilecek bütçeler oluşturur. Bu durum harcama eğilimini güçlendirir.

Shah’a göre bunun nedeni, harcamalarımızı sıkı sıkıya bir bütçeye bağlı olarak değil, o anki duruma göre gerekçelendirebilecek şekilde yapma eğilimi göstermemizdir.

“Bütçeniz sandığınız kadar iyi planlanmamıştır, motivasyonlarınıza bağlı olarak sapmalar olur” diyor Shah.

Örneğin plana göre günde 100 lira harcamamız gerekiyorsa, yeme-içmeyi ayrı bir kategori olarak görüp 30 lira ekstra harcama yapmayı gerekçelendirebiliriz.

Kısa vadeli düşünme

Az harcama yapmış olmak da her zaman işe yaramayabilir. Örneğin, bir haftalık bir tatil için 1000 lira ayrılmışsa ve tatil biterken hala 500 lira kalmış olduğu görüldüğünde, dönüş öncesinde kendimize bahane yaratıp daha fazla harcamamız mümkündür.

Arizona Üniversitesi’nde turizm uzmanı Deepak Chhabra ise zaman baskısının da “ya şimdi ya da hiç” duygusu yaratarak harcamaları etkileyebileceğini söylüyor.

“Bu durumda hayata kısa vadeli bir perspektiften bakıp kendinizi kaptırabilirsiniz.”

venedik 1 692x408 - Tatilde Neden Çok Para Harcarız?

Ülkeye göre değişiyor

Ayrıca tatilde yapılan harcamalar da ülkeden ülkeye değişiyor. Seyahat sitesi Expedia tarafından 2016’da yapılan bir araştırmada Amerikan, Japon ve Güney Korelilerin Avrupalılara oranla izinlerini bir defada kullanma ihtimalinin daha düşük olduğu görüldü.

Chhabra, yıllık tatili daha az olanların daha fazla harcama yapmaya meyilli olabileceğini söylüyor.

Arkadaş baskısı

Arkadaşların tatillerini sosyal medyadan izlemenin ise kişide bir tür fırsatı kaçırma korkusu yaratıp özellikle genç tatilcilerin daha fazla harcamasına neden olabilir. Zira bu kuşak diğerlerine göre yeni şeyleri deneyimlemeye daha fazla önem veriyor.

Başkalarını tatilde para harcarken görmek reklamlardan daha etkili oluyor ve geride kalmamak için kişileri daha fazla harcamaya itebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here