Tatil Programı Nasıl Yapılır?

0
254

Tatil Programı Nasıl Yapılır?

Tatil Programı Nasıl Yapılır 1024x576 - Tatil Programı Nasıl Yapılır?

Tatil rotası programı oluşturmak kimileri için sıkıcı, kimileri içinse oldukça heyecanlıdır. Planlı bir tatil rotası oluşturan gezginler, belirledikleri zamandan çok daha fazla yerleri gezebilir, daha fazla eğlenebilirler.  Tatil rotası programı oluşturmadan önce, seyahatle ilgili bazı konular netleştirilmelidir.

Hangi Mevsimde Tatile Gitmeliyim?

Tatil  rotası oluşturmada en belirleyici adım Tatil için tercih edilen mevsim oldukça önemlidir. Kış tatili veya yaz tatili için çeşitli rotalar bellenilir. Ulaşım kışın daha zor olduğundan tatil için genelde tek şehir tercih ediliyor. O yüzden şehirlerarası rota programına çok fazla kafa yormanıza gerek kalmıyor. Oysa yaz tatillerinde şehirden şehire yolculuk yapıldığı için planlı olmakta oldukça yarar var.

Tatilde Nereye Gideceğim?

Tatilde tercih edilecek ülke veya şehirler tatil rotasının iskeletini oluşturur. Tatil için gidilecek yere karar verildikten sonra yapılacak ilk iş tatile hangi vasıta ile gidileceğine karar vermek; uçak, araba, otobüs ve tren. Ulaşım için tercih edilen vasıtayı da seçtikten gidilecek ülke veya şehir hakkında araştırma yapmak, notlar almak gerekiyor. Çevrimiçi haritalar bu konuda oldukça faydalı; ziyaret edilmek istenilen yerlerin konumlarını belirleme de ve bu yerler için not almak da oldukça gelişmiş. Rota, haritada belirlerken; gidilecek yerlerin mesafesine, ulaşımına ve fotoğraflarına kadar detaylı bilgilere sahip olmak işleri daha da kolaylaştırıyor. Böylelikle zamandan tasarruf edilmiş oluyor.

Tatil İçin Bütçem Ne Kadar?

Tatil rotasını belirleyen en temel özellik, tatil için ayrılan bütçe. Çok az bütçeyle de çok fazla yer gezilip, çok fazla eğlenilebilir. Bütçe ile ilgili planlar maddeler şeklinde, tatil öncesinde planlanırsa, yapılacak tatil daha keyifli olur. Bütçe planlanırken; ulaşım, konaklama, şehir içi ulaşım, günlük yeme içme, hediyelik eşya alma vb. gibi maddeleyerek bütçe oluşturulmalı.

Tatil programı yaparken bizim için hangi unsur en önemli onu değerlendirmeliyiz. Kimileri için gidilecek ülke veya şehirler kimileri için tatil mevsimi, kimileri içinse bütçe oldukça önemlidir. Önceliğimiz belirledikten sonra yukardaki hususlara dikkat edilerek oldukça planlı bir tatil rotası programı yapılabilir. Böylelikle tatilinizin keyfini çıkarabilir,  gereksiz detaylara kafanızı yormazsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz