Manisa hem tarihi hem de turistik açıdan oldukça ilgi çekici bir yer. Manisa Tarzanı’nın ise geçmişte Spil Dağı ’nda yaşadığı biliniyor. Tarzan’ın yaşadığı yerleri gezip görmek bile son derece heyecan verici.

manisaspil01 - Tarzan’ın Diyarı Manisa Spil Dağı

Spil Dağı Manisa’yı kucaklayan bir güzelliğe sahip. Bugün Manisa denilince akla gelen iki şey var. Bir tanesi Spil Dağı, diğer ise Manisa Tarzanı. Pek çok insan Manisa Tarzanı’nın uydurma olduğunu düşünebilir. Ancak Ahmet Bedevi adlı kişi sokakta kısa şortuyla üzeri çıplak olarak gezdiği için Manisa halkı tarafından Tarzan olarak adlandırılmıştır. Son derece yardım sever olan Ahmet Bedevi o kadar atletiktir ki koşarak bu dağa 7 dakikada çıkar. Yardım severliği yüzünden de Manisa halkı yaptıklarına hiç ses çıkarmazmış.

Yaz Kış Yoğun İlgi

Manisa Spil Dağı yaz kış hem Manisalıların hem de çevre illerde oturanların uğrak merkezlerinden bir tanesi durumunda. Buraya hem günü birlik piknik yapmak için hem de çadır kurmak için gelenler mevcut. Ayrıca burada bulunan Spil Dağı Milli Parkı’nda bulunan evlerde de konaklama yapılabiliyor. Sürekli olarak misafir alan bu bölgede konaklama yapmak için öncesinde rezervasyon gerekmekte.

manisaspil02 1024x576 - Tarzan’ın Diyarı Manisa Spil Dağı

Spil Dağı ’na kışın çıkmak isteyenleri zorlu bir yol beklemekte. Yol asfalt olmasına rağmen zaman zaman dik yokuşlar ve keskin virajlar bulunmakta. Bu sebeple özel araçlarıyla buraya gelmek isteyenlerin çok dikkatli olmaları gerekiyor. Bununla birlikte buraya yaz aylarında dahi gelseniz yanınızda mutlaka kalın giyecekler almayı unutmayın. Deniz seviyesinden oldukça yüksek olan bu dağ, yazın kavurucu sıcağında bile serin olabiliyor. Buraya geldiğinizde etrafta dolaşan başıboş atlar gördüğünüzde onları sevmeye kalkmayın. Çünkü bu atlar yabanidir ve size zarar verebilir. Bu atlar bu dağ ile özdeşleşmişlerdir. Siz bir şey yapmadıkça saldırmazlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here